Kilábalt a recesszióból a feldolgozóipar

Nyár óta ingadozik a stagnálás és enyhe növekedés között a magyar feldolgozóipari vállalatok bizalmi indexe.

NT
2012. 12. 03. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) hétfőn közzétett adatai szerint a BMI szezonálisan kiigazított értéke 52,3 pontra javult novemberben az októberi 49,9 pontról. A társaság közlése szerint a vizsgált részindexek négy kivételével javultak októberhez képest, és a foglalkoztatottság visszaesése is abbamaradt.

Már hét hónapja emelkedik

A BMI 100 feldolgozóipari vállalat beszerzésért felelős vezetői körében havi rendszerességgel végzett felmérés alapján készül, amelynek 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 százalék alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal. A termelési mennyiség indexe nőtt októberhez képest, és így már hetedik hónapja jelzi a termelt mennyiség emelkedését.

Az új rendelések indexe erősebben nőtt, az új rendelések állománya így már hatodszor emelkedett az idei évben, hasonlóra utoljára 2009 közepén volt példa. A novemberi szállítási átfutási idő nőtt októberhez képest. Az index értéke az utóbbi harminckilenc hónapból harminchétszer volt 50,0 pont alatt, amire korábban nem volt példa.

Szerényen nőtt a foglalkoztatás

Az októberi csökkenés után novemberben ismét nőtt a foglalkoztatottság a feldolgozóiparban, bár a növekedést jelző novemberi érték 1995 óta a leggyengébb ütemű bővülés. A foglalkoztatottsági index értéke januárban 50,0 pont fölé került, és azóta az index csak három hónapban jelzett csökkenést az idén: júliusban, augusztusban és októberben.

A beszerzési árak növekedésének üteme gyengült ugyan, de ezzel együtt is a beszerzési árak már harmincharmadik hónapja növekednek. A késztermékkészletek szintje novemberben magasabb lett. A korábbi novemberi értékeket nézve az idei a legmagasabb 1995 óta, és átlag feletti havi adatnak mondható, meghaladva az 1995 óta mért hosszú távú átlagot.

Csökkent az import mértéke

A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent októberhez képest, de az egymást követő tizedik hónapban jelzi az import mennyiségének növekedését. Az exportindex esetében is hasonló folyamat figyelhető meg: az index értéke ugyan enyhébben csökkent az előző hónaphoz képest, de továbbra is 50,0 pont felett van.

Feldolgozóipar – húzóerő

A Központi Statisztikai Hivatal  – a múlt héten kiadott jelentése alapján – a feldolgozóipar fellendülését elsősorban a jelentős súlyú alágak jó teljesítményéből eredetezteti. Kitértek rá, hogy az előző negyedévhez hasonlóan a legnagyobb feldolgozóipari kibocsátást megvalósító járműipart érintő beruházások kiemelkedő növekedést mutatnak, továbbá a szintén jelentős gépi, gépi berendezés gyártás és a némileg kisebb súlyú villamosberendezés-gyártást érintő beruházások is nőni tudtak. A feldolgozóiparban a harmadik negyedévben, éves alapon 3,8 százalékkal több beruházás valósult meg – tették hozzá.

Az adatokra reagálva a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében kiemelte: a feldolgozóipar mellett a szállítás, raktározás nemzetgazdasági ághoz kapcsolódó beruházások 9 százalékos volumennövekedése segítette a magyarországi beruházások tárgyidőszaki korrekcióját, köszönhetően egyes útfejlesztési és útfelújítási projektek megvalósulásának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.