A világgazdaság mutatószáma, a Gyorsulási Irányadó (GYIA) októberhez viszonyítva 0,02 százalékkal emelkedett. Az öt reálgazdasági részindex körül négy segítette a mutatószámot. A reálkeresetek növekedtek, a fogyasztási hitelek állománya emelkedett, a munkakeresés átlagos időtartama pedig csökkent az előző hónaphoz viszonyítva. Mindez, valamint az ipari termelés volumenbővülése pozitívan befolyásolta a GYIA-t. Az ipar belföldi értékesítésének volumenindexe stagnált, ami nem hatott az indexre.
A reálgazdasági alindexek kedvező teljesítménye bizakodásra adhat okot, ugyanakkor az euróövezet kilábalását övező kockázatok bizonytalanságot jelentenek. Mindazonáltal, jelenleg esély mutatkozik arra, hogy a magyar gazdaság a negyedik negyedévben kikerüljön a technikai recesszióból.
Lassuló visszaesés
A KSH tájékoztatása szerint a harmadik negyedévben a nemzetgazdasági beruházások volumene 2,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, a második negyedévben tapasztalt 5,9 százalékos visszaesés után. A szezonálisan kiigazított adatok szerint a júliustól szeptemberig tartó időszakban 1,1 százalékkal mérséklődött a nemzetgazdasági beruházások volumene április-júniushoz képest, amikor 2,2 százalékkal csökkentek negyedéves szinten a magyarországi beruházások. A KSH adatai szerint 2012 első három negyedévében 5,2 százalékkal volt alacsonyabb a beruházások volumene a bázisidőszakinál.
A harmadik negyedévben az építési beruházások jelentősen, 6,5 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól. A gép- és berendezés beruházások viszont – elsősorban a mezőgazdaságban és a feldolgozóipar területén bekövetkezett növekedés hatására – 3,7 százalékkal emelkedtek.
Pozitív tendenciák
2012 harmadik negyedévét tekintve a magyarországi beruházások értékének több mint 30 százalékát kitevő feldolgozóipari beruházások ismét bővülni tudtak, elsősorban a jelentős súlyú alágak jó teljesítményéből kifolyólag. Az előző negyedévhez hasonlóan a legnagyobb feldolgozóipari kibocsátást megvalósító járműipart érintő beruházások kiemelkedő növekedést mutatnak, továbbá a szintén jelentős gépi, gépi berendezés gyártás és a némileg kisebb súlyú villamosberendezés-gyártást érintő beruházások is nőni tudtak – olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében. Mindezek következtében a feldolgozóiparban a harmadik negyedévben, éves alapon 3,8 százalékkal több beruházás valósult meg.
Az NGM szerint a feldolgozóipar mellett a szállítás, raktározás nemzetgazdasági ághoz kapcsolódó beruházások 9 százalékos volumen-növekedése segítette a magyarországi beruházások tárgyidőszaki korrekcióját, köszönhetően egyes útfejlesztési és útfelújítási projektek megvalósulásának. További, kisebb súllyal szereplő nemzetgazdasági ágakat érintően is megfigyelhető volt a beruházások növekedése, mind a közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítást érintő mind pedig az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenységekhez kapcsolódó beruházások nőttek a tárgynegyedévben, előbbi 7,2, utóbbi 12,2 százalékkal – tette hozzá. A minisztérium szerint összességében pozitív tendencia, hogy a hazai beruházások csökkenése lassulást mutat a harmadik negyedévben. Így a 2012 második negyedévében tapasztalható 5,9 százalékos mérséklődés 2,1 százalékra tudott apadni.
Német érdeklődés
Matolcsy György kétnapos hivatalos németországi látogatásának tapasztalatait magyar újságíróknak összegezve szerdán azt mondta: Németországban elismerik hazánk sikeres államháztartási konszolidációját, a politikai vezetés támogatja a magyar gazdaságpolitikát, az itt jelen lévő német cégek döntő többsége pedig továbbra is szeretne beruházni az országban. Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszterrel folytatott tárgyalásáról szólva kiemelte: Németország a tervezett új uniós bankfelügyeleti rendszert illetően és a kohéziós alapok ügyében is támogatja a hátrányos megkülönböztetést elutasító magyar álláspontot.