A miniszter kétnapos hivatalos németországi látogatásának tapasztalatait magyar újságíróknak összegezve azt mondta: Németországban elismerik hazánk sikeres államháztartási konszolidációját, a politikai vezetés támogatja a magyar gazdaságpolitikát, az itt jelen lévő német cégek döntő többsége pedig továbbra is szeretne beruházni az országban. Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszterrel folytatott tárgyalásáról szólva kiemelte: Németország a tervezett új uniós bankfelügyeleti rendszert illetően és a kohéziós alapok ügyében is támogatja a hátrányos megkülönböztetést elutasító magyar álláspontot.
Magyarország pedig támogat minden német törekvést, amely „az egyenlő bánásmódot célozza az euróövezeten belüli és kívüli, régi és új, kicsi és nagy” uniós tagországok viszonyában. A német pénzügyminiszter elismeréssel nyugtázta, hogy Magyarország a huszonhetek mezőnyében az utolsó helyek egyikéről feltört az első harmadba az államadósság, a deficit és a folyó fizetési mérleg alakulását tekintve – mondta Matolcsy György.
A német pénzügyminisztérium sajtóosztályán azt közölték: a tárcavezető és a magyar nemzetgazdasági miniszter tárgyalása munkamegbeszélés volt, amelynek tartalmáról nem adnak tájékoztatást.
Első helyen a német befektetők
Matolcsy György kedden Stuttgartban befektetés-ösztönzési fórumon vett részt. Szerdán Berlinben a német pénzügyminiszter mellett gazdasági érdekképviseletek képviselőivel is tárgyalt. Sajtótájékoztatóján arra a kérdésre válaszolva, hogy a találkozókon szóba került-e a Standard & Poor’s nemzetközi hitelminősítő előző heti, magyar adósosztályzatot rontó döntése, azt mondta: nem esett szó az ügyről, mert „komoly emberek nem foglalkoznak komolytalan leminősítésekkel”.
A miniszter hangsúlyozta: Magyarország a következő hétéves uniós költségvetési periódusban az uniós források 60 százalékát gazdaságfejlesztésre, döntően újraiparosításra, a termelőágazatok fejlesztésére fordítja. Ebben a fejlesztési programban „első helyen a német, ezen belül pedig a dél-német befektetőkre számítunk” – mondta Matolcsy.
Szertefoszlottak az aggodalmak
Hozzátette: a magyarországi gazdasági környezettel kapcsolatos német aggodalmak „jelentős többsége szertefoszlott”. A befektetők körében például „osztatlan örömöt váltott ki”, hogy az adórendszer átalakítása befejeződött. „Vannak vitáink továbbra is néhány nagy céggel, de a Magyarországon érdekelt német vállalatok döntő többsége szeretne további beruházásokat végrehajtani” – mondta a tárcavezető. A beruházások elérhetik a fehér foltokat is, vagyis azokat a területeket, ahol még nem jelentek meg jelentős számban német cégek. Ilyen például az Alföld és a Dunántúl déli része – fejtette ki.
A német ipar és a közép-európai térség nagyon gyorsan integrálódik, így a következő 10-15 évben a német beruházások második, harmadik hullámára lehet számítani. Magyarországra így kétszer-háromszor több német működő tőke érkezhet, mint az előző 20-22 évben. Az óriáscégek után pedig mind nagyobb számban jelenhetnek meg közepes és kisméretű német vállalkozások. A fő cél az, hogy „minden magyar kis- és középvállalatot valamilyen módon összekössünk kreatív és az exportban jó eredményeket elérő német középvállalatokkal” – mondta Matolcsy György.
Orbán: Hibátlan kapcsolódás
„Az új magyar gazdasági modell szinte hibátlanul kapcsolódik a némethez” – így fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök a kormány és a Daimler AG közötti stratégiai partnerségi megállapodás aláírási ünnepségén novemberben. Szerinte a magyar–német kapcsolatok jövőbeli összetartó ereje, „cementje” a modern német gyáripar megjelenése, tartós jelenléte Magyarországon, valamint a magyar gazdaság modernizálásában játszott német szerep. A miniszterelnök ezzel a kijelentésével megerősítette azt a korábbi álláspontját, miszerint Közép-Európa összenőtt a német gazdasággal.
Orbán már nem egy alkalommal hangsúlyozta, hogy Magyarország gazdasági növekedési lehetőségei a még világszerte húzóágazatnak számító autóiparban vannak. Több német autógyártó komoly beruházással hívta fel magára a figyelmet idén: elkészült a Mercedes–Benz kecskeméti üzeme, tavaly szeptemberben pedig az Opel jelentett be egy nagyobb beruházást Szentgotthárdon. A tervek szerint ez év végén indul az Audi győri logisztikai parkjának építése. Az Audi győri üzemét is bővíti, júliusban tették le az új egység alapkövét.