Áldozó Tamás (Fidesz–KDNP) pénteken azt mondta: az önkormányzatnak van forrása ahhoz, hogy nagyobb felelősséget vállaljon a cég működésében a helyi munkahelyek védelme érdekében. Közlése szerint a tőkeemelés biztosítja a többletforrást a csaknem ezer embert foglalkoztató húsüzem jelenlegi problémájának megoldásához. A tőkeemeléssel a stratégiai – azaz a háromnegyedes többséget igénylő – döntéseket leszámítva a város határozhat a társaság ügyeiben – tette hozzá. Emlékeztetett arra, hogy 2009-ben felszámolás alól sikerült megmenteni a Pápai Hús 1913 Kft.-t az önkormányzati szerepvállalással. A forgóeszközhiány miatt azonban 2012-ben a társaság ismét nehéz helyzetbe került, ezt a nehézséget sikerül orvosolni a mostani törzstőkeemeléssel. Tájékoztatása szerint a cégnek négy tulajdonosa van, közöttük állattenyésztéssel foglalkozó gazdasági társaságok, tenyésztők vannak.
Budai: Megnyugtató válasz született
Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára a cég képviselőivel és a beszállítókkal folytatott pápai egyeztetés után hangsúlyozta: a húsüzem problémája megoldódott, mindenki számára megnyugtató válasz született. A kormánynak egyetlen feladata maradt: az, hogy a nagy múltú üzem részére megerősítse a belső piacokat, és segítsen a külső piacokon a jelenleginél is nagyobb részesedést szerezni – fogalmazott. Hozzátette, hogy erről a tárgyalások megkezdődtek, a pápai húsüzem „bátran tekinthet előre a 2013-as évre”. Az önkormányzat nagyobb szerepvállalásával biztosított lesz a termelők és beszállítók folyamatos, pontos kifizetése, és a megfelelő alapanyag finanszírozása – tette hozzá Budai Gyula. A legfontosabb kormányzati feladatnak a munkahelyek megőrzését nevezte.
A VM államtitkára azt mondta, hogy mind a három – pápai, gyulai, és kaposvári – húsüzem esetében egyaránt megnyugtató megoldás született az elmúlt napokban, a másik két húsipari cég helyzetének stabilizálása érdekében megtett kormányzati intézkedéseket későbbi sajtótájékoztatókon fogja ismertetni.
Szükség van a tőkeemelésre
Kiss Zoltánné, a Pápai Hús 1913 Kft. gazdasági igazgatója a sajtótájékoztatót követően az MTI-nek elmondta: a tőkeemelésre a társaságnak mindenképpen szüksége van. Hangsúlyozta: csődhelyzet nincsen, az értékesítési piacok rendelkezésre állnak, belföldön valamennyi áruházlánc üzleteibe szállítanak árut. A legnagyobb gondnak a húsalapanyag beszerzését nevezte, de az élősertéshiány egész Európában problémát okoz – mondta. Céljuk, hogy visszaszerezzék a termelők bizalmát, és a korábbi beszállítókkal újra felvegyék a kapcsolatot. A decemberi hónapot üzleti szempontból jónak nevezte, a szállítók bizalmat szavaztak a cégnek.
Az MTI kérdésére az idei év eredményéről pontos adatot nem közölt, azt mondta, hogy 2012 a második veszteséges éve lesz a Pápai Hús 1913 Kft.-nek. Ennek fő okaként a sertés árának 30 százalékos emelkedését nevezte, ami 2011-ben következett be, miközben a termékek árát csak idén novemberben tudták emelni 12 százalékkal. A forráshiány miatt belső szigorító intézkedéseket vezettek be, a 2013-as év tervezése még tart – mondta a gazdasági igazgató.
Lázár: Kormányzati és önkormányzati segítséget vonnak be
Lázár János korábban arról beszélt, hogy kormányzati és önkormányzati segítséggel maradnak meg a munkahelyek a gyulai, a pápai és a kapuvári húsüzemekben. Részleteket azonban nem árult el arra hivatkozva, hogy a konkrét lépések üzleti érdekkörök szándékait sértenék. A Miniszterelnökséget vezető államtitkár bejelentésének előzménye az volt, hogy a kormány áttekintette a Gyulai Húskombinát, valamint a kaposvári és a pápai húsipari cég kérdését, és egyeztetést kezdeményezett.
Közben Brüsszel arra figyelmezteti a kabinetet, hogy semmiképpen ne adjon állami támogatást a Gyulai Húskombinátnak és a Kapuvári Húsüzemnek, mert az unió azonnal eljárást indít hazánk ellen.