Palagázzal az uniós energiaellátásért

Az uniós tagországok összefogását sürgetik az energiafüggőség csökkentése, az EU biztonságos energiaellátása érdekében.

KG
2012. 12. 04. 16:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lengyelország budapesti nagykövetségén, ahol kedden lengyel szakértők ismertették a palagázban rejlő lehetőségeket, Katerzyna Kacperczyk kifejtette: az energiahasznosítás területén koncepcióváltásra, a tiszta energiaforrások eddiginél szélesebb körű használatára van szükség. Az alternatív energiaforrások között jelentős helyet foglalhat el a palagáz.

Bogdan Janicki, a lengyel Lotos Energiaipari cégcsoport nemzetközi kapcsolatokért felelős osztályának vezető tanácsadója arról beszélt, hogy a palagáz hasznosításában jelentős lehetőségek rejlenek a közép-európai térségben Lengyelországtól Magyarországon és Horvátországon át Bulgáriáig. Ennek a célnak – az egyoldalú energiafüggőség lazításának – a megvalósítását pedig jól szolgálhatja a Közép-Európai Partnerségi Együttműködés. Ezt támasztja alá az az idén októberben Budapesten tartott uniós energetikai fórum is, amelyen szó volt a palagáz hasznosítás lehetőségeiről is.

A palagáz hasznosítása főként az Amerikai Egyesült Államokban  terjedt el, ám használatának felfutása felkeltette Kína és az európai országok érdeklődését. Így megkezdődött a palagáz-lelőhelyek felkutatása többek között Németországban, Franciaországban, Ausztriában, Lengyelországban – Közép-Európában a becslések szerint itt vannak a legjelentősebb készletek –, de Magyarországon is. Magyarországon Makó környékén, a Makói-árokban bukkantak jelentősebb lelőhelyre.

Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) klíma- és energiaügyekért felelős államtitkára október elején a visegrádi országok (V4) energetikai együttműködési konferenciáján arról beszélt, hogy az Észak-Déli Energiafolyosó infrastruktúrája várhatóan 2017-re válik alkalmassá arra, hogy létrejöjjön a versenyképes regionális gázpiac. Kiemelte: a csoport tagjainak össze kell hangolniuk véleményüket olyan témákban, mint a nukleáris energetikai, a szén és a palagáz vagyonuk hasznosítása.

A pala természetes  gázokban gazdag üledékes kőzet, amelyből a gáztartalom a bányászati technológiák fejlődése folytán az utóbbi évtizedekben vált nagy mennyiségben hozzáférhetővé, míg a korábbi módszerekkel kitermelése nem volt gazdaságos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.