Bizonytalanság övezi a 2013-as évet

Az idei évben is az adósságválság határozza meg a világgazdaság alakulását.

KG
2013. 01. 02. 4:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rejtett aknák és lehetséges dominóeffektus, egyszóval rengeteg bizonytalanság övezi a világgazdaság 2013-as kilátásait. – Eddig többnyire kéz a kézben járt a világgazdaság és a piacok alakulása, de most már ez sem feltétlen igaz, éppen ezért is nehéz megjósolni, hogy mit hoz az előttünk álló esztendő – mondta a Magyar Nemzetnek Sarkadi-Szabó Kornél közgazdász. A szakértő szerint a világ bármely pontján kialakuló vagy elinduló reálgazdasági sokk képes a pénzpiacokat olyan szinten megmozgatni, ami nagyban befolyásolja egy-egy gazdasági térség kilátásait, de egy-egy pénzpiaci sokk is visszahathat a reálgazdaságra. – A jegybankok jelenleg fedezetlen pénznyomtatással igyekeznek fenntartani a bizalmat, azonban hosszú távon ezek a programok nem segítenek. Az európai, a brit, a japán és az amerikai központi pénzintézet a monetáris lazítással és az olcsó források kibocsátásával hatni tudott a reálgazdasági folyamatokra, azonban ez már nem elég, miközben a piaci szereplők is hozzászoktak a pénzbőséghez. A régi problémák, amelyek az adósságválság kirobbanásához vezettek, eközben továbbra is megoldatlanok – figyelmeztetett a szakértő.

A nulla százalék körüli jegybanki alapkamatok és a pénznyomda hatására ismét megnőtt a befektetői kockázatviselési hajlandóság. Sarkadi-Szabó Kornél szerint éppen emiatt lehet veszélyes jelenleg bármilyen, akár kisebbfajta sokkhatás a világgazdaságra, aminek következtében elfordulhatnak a pénzpiacok szereplői ezektől az eszközöktől.

Az amerikai szenátus keddre virradóra elfogadta az úgynevezett költségvetési szakadék elkerüléséről szóló megállapodást. A kongresszus felsőháza két órával az éjféli határidő lejárta után adta áldását az utolsó percben nyélbe ütött, kétpárti kezdeményezéssel született megállapodásra.

Az idén az Egyesült Államok adósságkezelése is kirakatba kerül az európai válság mellett, a tengerentúli országban ugyanis az államadósság mértéke olyan szintre duzzadt, amely tovább már nem hagyható figyelmen kívül. Bár a szenátusban többségben lévő demokratáknak és a képviselőházat irányító republikánusoknak sikerült megállapodniuk, s így elkerülniük egy olyan bő 600 milliárd dolláros megszorítási intézkedéssorozatot (amely a 2,6 százalékra jósolt gazdasági növekedést 0,7 százalékos recesszióba taszította volna), az amerikai gazdaság alapproblémáira ettől függetlenül is meg kell találni a választ. A gazdaságot ösztönző pénznyomtatást korlátlan ideig nem lehet ugyanis fenntartani, a szigorítás viszont kockázatokat rejt magában, aminek következtében bármikor kiújulhat a pánikhangulat a pénzpiacokon. Ha Washingtonban nem találnak megfelelő megoldást a költségvetés egyensúlyának a megteremtésére, az negatívan befolyásolhatja a német exportot is, amelyhez ezer szállal kötődik a magyar beszállítóipar. Az állampapírpiac kiszáradásának hatására nehezebb és drágább lehet a hazai kötvények értékesítése, ami nyomás alá helyezné a magyar költségvetést.

A teljes cikket a Magyar Nemzet szerdai számában olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.