A november 19-én közölt előzetes jelentésében még a GDP 77,1 százalékára tette az államadósságot a jegybank, az összegét pedig alig 5 milliárddal kevesebbre, 22 199 milliárd forintra jelezte. A szeptember végén zárult egy évben az államháztartás 892 milliárd forint, a GDP 3,2 százalékának megfelelő hiánnyal zárt, amiből a harmadik negyedévi deficit 77 milliárd forintot tett ki, és a negyedéves GDP 1,1 százaléka volt az előző negyedévi 1,2 százalék után. A négy negyedéves adatot a 2011-es negyedik negyedévi 6,8 százalékos GDP-arányos deficit nyomta meg.
NGM: kedvezőbbek az adatok
Mint az MNO a Nemzetgazdasági Minisztérium adatai alapján már megírta, az államháztartás központi alrendszerének többlete szeptemberben 13,7 milliárd forint volt, az első kilenc hónapban a hiány 545,8 milliárd forintot tett ki, a módosított éves előirányzat 94,7 százalékát.
Trendforduló a magyar gazdaságban
Magyarország államadóssága az elmúlt két évben csökkent, miközben az Európai Unió országaiban a mutató emelkedett, a GDP-hez viszonyított államadósság-rátával az unió középmezőnyébe tartozik Magyarország. Hazánk adósságrátája elmarad a teljes unió 84,9 százalékos és az eurózóna 90 százalékos értékétől, a visegrádi országok között az első helyen állunk e tekintetben.
Hosszú táv
A GDP-arányos magyar államadósság szintje csak lassan fog csökkenni, a mérséklődés feltétele az államadósság-szabály betartása, az, hogy az éves államháztartási hiány hosszabb távon 3 százaléknál alacsonyabb, 2,8 százalék legyen a bruttó hazai termékhez képest – mondta Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke.