Uniós átlag alatt az államadósság-rátánk

Az elmúlt két évben Magyarország államadóssága csökkent, miközben az Európai Unió országaiban a mutató emelkedett.

PR
2012. 11. 05. 17:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárca szerint a magyar államadósság fenntarthatóságába vetett bizalom jele, hogy mind a külföldiek, mind a hazai háztartási szektor által tartott állampapírok mennyisége rekordokat dönt. Az elemzés hangsúlyozza, hogy a kormányzati törekvésekkel összhangban a várakozások szerint a költségvetés hiánya alacsony maradhat az idén és a következő években is, így a hazai adósságmutató további csökkenése várható, és Magyarország fenntartható pályára kerül.

A magyar államadósság 2012 második negyedévének végén a GDP 77,7 százalékát tette ki, az adósság 2010 első negyedévéhez képest 4,2 százalékponttal, az előző év azonos negyedévéhez viszonyítva 0,2 százalékponttal és a legutóbbi negyedévhez képest is 1,3 százalékponttal csökkent. Eközben az egész unió átlagát tekintve nőtt az adósság, az említett időszakokhoz viszonyítva rendre 8,2, 3,7, valamint 1,5 százalékponttal.

Első helyen a visegrádi országok között

Magyarország a 77,7 százalékos adósságrátával az EU középmezőnyében tartózkodik, elmarad a teljes uniót számba vevő 84,9 százalékos és az eurózóna 90 százalékos értékétől, a visegrádi országok között az első helyen áll. A legeladósodottabb országok az unióban: Görögország 144,3 százalékkal, Olaszország 126,1 százalékkal, Portugália 117,5 százalékkal. A legkevésbé eladósodottak: Észtország 7,3 százalékos, Bulgária 16,5 százalékos és Luxemburg 20,9 százalékos GDP-hez viszonyított államadóssággal.

Teljes fronton fölvette a küzdelmet a devizaadóssággal a második Orbán-kormány mind a lakossági, mind az állami szférában. A kabinet megkezdte az államadósság deviza részének törlesztését, a devizahitelesek számának a csökkentése már több mint két éve tart, míg most az önkormányzati adósság átvételével tovább folytatódik ez a tendencia – olvassa el az mno.hu összeállítását!

A magyar államadósság az Eurostat adatai alapján 2012 második negyedévének végén 77,035 milliárd eurót, 22 168,5 milliárd forintot tett ki. Az államadósság jelentős hányada devizában denominált, így az árfolyamváltozás nagymértékben hat az adósság nagyságára. A visegrádi országok közül Magyarországon a legnagyobb a devizaadósság aránya. A teljes adósságon belül eléri a 42 százalékot, míg Lengyelországban 32 százalék, Csehországban 16 százalék, Szlovákiában pedig elhanyagolható, mivel ott az euró a fizetőeszköz, így nem volt szükség más devizában történő hitelfelvételre. A devizában denominált adósság magas aránya miatt továbbra is jelentős Magyarország külső sérülékenysége.

A devizaadósság 51 százaléka euróban denominált, 19 százalék a dollár és ugyancsak 19 százalék az SDR (Special Drawing Rights – speciális lehívási jogok) aránya, a többi angol fontból, japán jenből és svájci frankból tevődik össze. A forint állampapírok legnagyobb részben, 39 százalékban a külföldiek tulajdonában voltak 2012 augusztusában, második helyen álltak a bankok és szakosított hitelintézetek 29 százalékkal, körülbelül 15 százalékban részesedtek a biztosítók és nyugdíjpénztárak, a többi tulajdonosi szektor részesedése nem érte el a 10 százalékot.

Fokozatosan emelkedett a háztartások kezében lévő teljes állampapír-állomány

A magyar államadósság külföldi kitettségét vizsgálva megállapítható, hogy 2010 óta folyamatosan növekszik a külföldiek által tartott magyar állampapírok állománya, 2012-ben is jelentősen, 28 százalékban emelkedett a volumen. A külföldiek által tartott papírok átlagos hátralévő futamideje 2012-ben átlagosan 4 évre csökkent a 2011-es átlagos 5 évről.

Az elmúlt két évben fokozatosan emelkedett a háztartások kezében lévő teljes állampapír-állomány, 2012 elejétől pedig gyorsuló ütemű bővülés volt tapasztalható. A háztartások által tartott teljes állampapír-állomány a 2012 januárjában meglévő 745,7 milliárd forintról, 278 milliárd forintos, 37 százalékos növekedéssel augusztus végére 1023 milliárd forintot ért el.

Ezzel párhuzamosan a központi kormányzat által kibocsátott, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokon belül is emelkedett a háztartások állománya az év eleji 5 százalékról 6,1 százalékra, ami pozitív folyamat mind a háztartások, mind a nemzetgazdaság számára – olvasható az NGM közleményében.

2005 óta nem álltunk ilyen jól, vitanap lesz az államadósságról

Nagy hozamcsökkenéssel, jelentősen a másodpiaci referenciahozam és a két héttel ezelőtti aukció hozama alatt értékesített 3, 5 és 10 éves államkötvényeket október 18-ai aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). A tízéves kötvény átlaghozama 2005 szeptemberében volt a mostanihoz hasonló szinten.

Tavaly nyár óta nem mért mélypontra csökkent a magyar államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása (CDS) is néhány hete a londoni piacon. Minél alacsonyabb egy ország CDS-felára, annál kevésbé számít kockázatosnak.

Kedden a Fidesz kezdeményezésére vitanapot rendeznek az államadósság okairól a parlamentben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.