Az Eurostat szerdán ismertetett adatai szerint a 17 euróövezeti országban a hazai össztermék 90 százalékára emelkedett az átlagos adósság a második negyedév végére az első negyedévi 88,2 százalékról. Az egész Európai Uniót figyelembe véve az államadósság 84,9 százalékra nőtt 83,5 százalékról.
Az államháztartás – önkormányzatok nélküli – központi alrendszerének többlete szeptemberben 13,7 milliárd forint volt, az első kilenc hónapban a hiány 545,8 milliárd forintot tett ki, a módosított éves előirányzat 94,7 százalékát – közölte az NGM szerdán.
Orbán Viktor a Hír TV-nek a pénteki brüsszeli tárgyalás után adott exkluzív interjúban kifejtette: a héten bejelentett költségvetési kiigazításért elismerő reakciót kapott a kormány Brüsszelben.
Matolcsy György hétfőn elmondta: a kormány az Európai Unió bírálata ellenére kitart gazdaságpolitikája mellett.
Államadósság-csökkentés: Litvánia és Magyarország szabadul a gyarmati létből
Az Eurostat kimutatása szerint Magyarországon 78,3 százalékot tett ki a GDP-arányos államadósság az idei második negyedév végén: ezzel 1,3 százalékponttal volt kevesebb, mint az első negyedévben. Ebben a tekintetben csak Litvánia előzte meg Magyarországot, ott 2,3 százalékponttal volt kisebb az államadósság a második negyedévben, mint az elsőben.
Görögországban a legsúlyosabb az államadósság helyzete
A GDP-arányos adósság változatlanul Görögországban volt a legnagyobb június végén, 150,3 százalékot tett ki, Olaszországban 126,1 százalék, Portugáliában 117,5 százalék volt. A legkisebb rátát Észtországban mérték (7,3 százalék), majd Bulgária (16,5 százalék) és Luxemburg (20,9 százalék) következik.
Ragadós a magyar példa
A magyar kormány által hozott intézkedések – úgy tűnik – egyre népszerűbbek az unióban, mivel az elmúlt hetekben Franciaországban is a hazánkban alkalmazott receptet követik. Az ország pénzügyminisztere a magyar nyilatkozatokhoz hasonlóan a szuverenitás részének nevezte, hogy a hiánycsökkentés módjáról ők dönthessenek és nem a globális intézmények. A Nemzetközi Valutaalap a kijelentések hatására elutasította, hogy ők megszorító politikákat követelnének.
Új gazdasági rendszert épít az Orbán-kormány
Orbán Viktor szerint kormánya egy új gazdasági rendszert épít fel, és ezt most már a gazdasági élet szereplői is érzékelik. A kormányfő kijelentette: ennek része az is, hogy a bankrendszer ötven százaléka magyar kézben legyen.