Az év eleji, jóval 700 bázispont feletti árfolyamrekordok óta csaknem folyamatos a csökkenés, amelyet az egy hete Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter által bejelentett államháztartási egyenlegjavító program és az IMF–EU-megállapodáshoz fűződő piaci várakozás tovább gyorsított. Banki elemzők a nemzetközi valutaalaphoz való közeledésünket abban látják, hogy a programban kitűzött célok reálisak, azok javíthatják az ország külső megítélését.
269 bázispont: újabb siker, újabb mélypont
Az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató és elemzőcsoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég szakelemzőinek kimutatása szerint 269 bázispont volt a CDS-felár a hétfő délutáni londoni jegyzésben.
Kiemelkedően teljesít Magyarország – megszólalt az elemző
„Az egész régióban csökkennek a CDS-felárak, de ezek közül is kiemelkedően teljesít Magyarország” – mondta korábban mno.hunak Suppan Gergely. „A piacok nagyon pozitívan fogadták Matolcsy bejelentését. Ehhez még hozzájön az is, hogy közelednek az álláspontok az IMF-megállapodással kapcsolatban” – tette hozzá. Az elemző kiemelte, hogy ezek mind egymást erősítő folyamatok, a hosszabb lejáratú állampapírhozamok is 7 százalék alá kúsznak. Szakértők szerint ez már egy olyan szint az államadósság szempontjából, hogy annak „finanszírozása hosszú távon is fenntartható”.
A magyar szuverén törlesztéskockázat CDS-kontraktusainak árazása legutóbb tavaly júliusban járt a 260-as sávban. (298 bázispont volt a pénteki jegyzésben, akkor csökkent először 300 bázispont alá az utóbbi egy évben – a szerk). A hétfőn közölt adatok értelmében egységnyi, tízmillió euró névértékű, ötéves magyar államkötvényre jelenleg csaknem 269 ezer eurós éves középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási kontraktusokat a londoni piacon.
Csaknem félmillió euróval olcsóbb
Az idén az első kereskedési hétben még 750 bázispont feletti magyar CDS-árfolyamrekordokat mértek Londonban, így az év eleji szintnél most hozzávetőleg 480 ezer euróval olcsóbb az irányadó ötéves futamidejű magyar szuverén devizakötvény tízmillió eurónként számított törlesztésbiztosítási középárfolyama a londoni piacon. A CDS-tranzakciók árazása egyébként arra jó, hogy megmutassa: a piac mennyire ítéli rizikósnak az állami vagy vállalati adóst, amelynek kötelezettségeire az adott határidős törlesztésbiztosítási kontraktusok vonatkoznak.
Citybeli elemzői vélemények szerint a magyar CDS-árazás másfél éves mélypontjának egyik fő oka, hogy lekerült a napirendről a pénzügyi tranzakciós illeték kiterjesztése a Magyar Nemzeti Bankra (MNB). Ezt a tervet a londoni elemzői közösség korábban az IMF/EU-megállapodás legfőbb akadályai közé sorolta. A csökkenés egyik elsődleges vezérlő tényezőjének tartják továbbá a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által kezdett monetáris enyhítési ciklust. A citybeli elemzői közösség egybehangzó előrejelzése szerint amíg ez a piaci kockázati mutató javul, addig a monetáris tanács a célszintet jelentősen meghaladó éves inflációs ütem ellenére is folytatni fogja a kamatcsökkentéseket. Szeptemberben 6,6 százalék volt a tizenkét havi, teljes kosárra számolt inflációs ütem.
5 százalékos alapkamatot jósolnak az elemzők
A Morgan Stanley bankcsoport londoni részlegének felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai befektetőknek összeállított legújabb helyzetelemzésükben azonban azt jósolták, hogy az MNB alapkamata jövő nyárra a 3 százalékos céltól messze járó infláció ellenére is 5 százalékig süllyed a jelenlegi 6,5 százalékról. A ház londoni elemzőinek fejtegetése szerint ugyanis a múlt hónapban kiadott új jegybanki inflációs jelentésben már benne volt az a várakozás, hogy szeptemberben meredeken emelkedik az inflációs ütem, és a monetáris tanács tagjainak többsége már ennek az előrejelzésnek az ismeretében voksolt a szeptemberi kamatcsökkentésre.
Ugyanerre a következtetésre jutottak más nagy londoni házak elemzői is.
Az egyik vezető londoni pénzügyi-gazdasági elemzőcég, a 4cast felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai a szeptemberi inflációs számok minapi ismertetése utáni értékelésükben kimutatták, hogy az MNB legutóbbi inflációs előrejelzésében felvázolt pálya alapján szeptemberben akár 6,7-6,9 százalék is lehetett volna a tizenkét havi infláció. „Ha a múlt hónapban, az inflációs jelentés kiadásának idején ez nem volt akadálya a kamatcsökkentésnek, akkor nem valószínű, hogy most akadálya lenne” – fogalmaztak a 4cast elemzői.