Ciprus nem kapott Moszkvától segítséget

Ciprus nem kapta meg a kért segítséget Moszkvától, de továbbra is reménykedik benne, és folytatja a tárgyalásokat – derült ki a szigetország pénzügyminiszterének pénteki nyilatkozatából.

2013. 03. 22. 9:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mihail Szarrisz a Bloomberg hírügynökségnek Moszkvából elutazása előtt úgy fogalmazott: „azt gondolom, hogy nem tudtuk megkapni azt a támogatást, amit szerettünk volna, a pénzügyi támogatást, amire számítottunk”. Hozzátette, hogy szerinte Oroszország további kölcsönt adhat Ciprusnak és felülvizsgálhatja a korábban, 2011-ben adott 2,5 milliárdos hitel visszafizetésének feltételeit. A ciprusi pénzügyminiszter úgy érvelt, hogy országa nem tud teljes mértékben lemondani a válság rendezését célzó segítségnyújtási változatról, de küldöttségének haza kell térnie, mivel Cipruson a helyzet komollyá vált.

 

Mihail Szarrisz szerdától tárgyalt Moszkvában a pénzügyi segítség reményében. Előbb Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszterrel, majd Igor Suvalov első miniszterelnök-helyettessel folytatott megbeszéléseket, de eredménytelenül. Mint a RIA Novosztyi orosz hírügynökség értesült: sem a Gazprom, sem a Rosznyefty nem mutatott érdeklődést a ciprusi energiahordozók kiaknázására tett nicosiai ajánlat iránt. Elsősorban azért, mert a Törökországgal vitatott területen található olaj- és gázlelőhely feltérképezése még be sem fejeződött, így igazából azt sem tudni, hogy milyen készletek találhatóak a föld alatt.

A ciprusi pénzügyminiszter és delegációja távozásáról diplomáciai források számoltak be. A hírre, hogy Szarrisz üres kézzel távozott, gyengülni kezdett az euró a dollárhoz viszonyítva. Korábbi hírek szerint Nicosia fölajánlotta, hogy Oroszország vegyen részt ciprusi kőolaj- és földgázlelőhelyek kiaknázásában, amiért cserébe vagy azt kéri, hogy Moszkva hosszabbítsa meg egy korábban folyósított, 2,5 milliárd eurós hitel visszafizetésének határidejét és csökkentse a kamatot, vagy adjon újabb 2 milliárd euró hitelt.

A ciprusi parlament várhatóan pénteken délelőtt megkezdi a bankválság megoldását célzó kormányzati B-terv megvitatását. A ciprusi parlament elnöke egy helyi lapnak nyilatkozva pénteken nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy Nicosia az Európai Unió segítsége nélkül próbál kiutat találni a válságból. A parlamenti vezető szerint akár nem szokványos európai mechanizmusokat is bevethetnek a válság megoldása érdekében, miközben az országra nyomást gyakorol az Európai Unió, az Európai Központi Bank (EKB) pedig azzal fenyegetőzik, hogy leállítja a bankok támogatását, és megpróbálja elfogadtatni azt az elképzelését, hogy adóztassák meg a bankbetéteket.

A parlamenti elnök leszögezte: nehéz döntések előtt áll az ország, de legalább megmarad Ciprus szuverenitása. A ciprusi parlament a tervek szerint közép-európai idő szerint 9 órakor kezdte volna meg az átdolgozott kormányterv megvitatását, de ezt elhalasztották, mert a parlament pénzügyi bizottsága újratárgyalja a benyújtott tervet. A német pénzügyminiszter egy pénteken megjelent lapnak azt mondta, hogy erősen kételkedik a ciprusi kormány módosított válságkezelő programjának hatékonyságában. A Bild című napilapnak nyilatkozó Wolfgang Schäuble szerint „csak kozmetikázás nem lesz elég, Ciprusnak komoly intézkedéseket kell hoznia pénzügyi helyzetének a konszolidálására”. A pénzügyminiszter egy görög lapnak pedig azt mondta, hogy a Cipruson elhelyezett nagy betétek megadóztatása nélkül megoldhatatlan az adósságválság.

A ciprusi törvényhozás kedd este utasította el az euróövezeti pénzügyminiszterek által szombat hajnalban elfogadott tervet, amelynek keretében Ciprus 10 milliárd eurónyi hitelt kapott volna, ha az ország e mellé 5,8 milliárd eurónyi saját forrást von be, elsősorban a bankbetétek egyszeri megadóztatásával. Csütörtök reggel az Európai Központi Bank jelezte, hogy megállapodás híján csak március 25-ig biztosítja a ciprusi bankok életben maradásához szükséges likviditást.

Cipruson a betétállomány mintegy 70 milliárd euró, míg az ország hazai összterméke (GDP) 18 milliárd euró. A ciprusi pénzügyi válság nagyban a görög adósságválságra vezethető vissza, miután a ciprusi bankok jelentős mennyiségű görög állampapírt birtokoltak, amelyek egy részét tavaly le kellett írniuk.

Egy csütörtökön ismertetett ciprusi felmérés szerint a lakosság 91 százaléka ellenzi a bankbetétek megadóztatását, és 63 százalékuk támogatja a kilépést az euróövezetből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.