Sebestyén Róbert, az NFA elnöke konkrét ügyekről a titoktartási kötelezettségre hivatkozva nem beszélt, ezzel lényegében a jelen lévő képviselők többsége egyetértett. Harangozó Gábor, az albizottság elnöke (MSZP) azt javasolta, hogy az ellenőrzések lezárultával, május 31-e után újabb bizottsági ülés foglalkozzon a konkrét ügyekkel, a titoktartási kötelmek szem előtt tartásával. Ezzel jelen lévő képviselőtársai – pártállástól függetlenül – egyetértettek.
Az NFA elnöke megnyugtatta a képviselőket, hogy a földhaszonbérleti szerződések ellenőrzését az NFA megkezdte. Jelezte: a földhaszonbérlőknek úgynevezett előrehaladási jelentési kötelezettségük van, amelyet a földalapkezelő szervezetnél folyamatosan vizsgálnak, és ellenőrzik a vállalt kötelezettségek betartását. A haszonbérleti szerződéseket a szervezet a helyszínen is ellenőrzi annak érdekében, hogy a teljesítés valós tényeken alapul-e.
Több képviselő felvetette ugyanis: többen úgy kapták meg haszonbérletbe a megpályázott földet, hogy üzleti tervükben túlvállalták magukat elsősorban az állattartási kötelezettséget tekintve. Sebestyén Róbert erre válaszul közölte, hogy az ellenőrzések eredményét jegyzőkönyvezik, a haszonbérlő is megkapja, és megteheti észrevételeit vele kapcsolatban. Jelezte ugyanakkor, hogy a 2012. május 31-éig megkötött haszonbérleti szerződések ellenőrzésekor 575 szerződést ellenőriztek, az előrehaladási jelentést 516 haszonbérlő juttatta el az NFA-hoz, 59-től nem érkezett ilyen jelentés. Hozzátette, az állattartási kötelezettség teljesítése 90 százalékos arányú: a valamivel több mint 20 ezer nagyállat-egységnyi vállalásból 18 136-ot teljesítettek a haszonbérlők.
Ángyán József (Fidesz) azon felvetésére, hogy esetlegesen korrupciógyanús esetek is lehettek a földhaszonbérleti szerződések megkötésekor, az NFA elnöke úgy válaszolt, hogy az országgyűlési képviselő tegye meg a szükséges lépéseket, amennyiben ilyenről tudomása van.
A nagyobbik kormánypárt szerint a szocialisták azért aggódnak az állami földek jelenlegi bérleti rendszere miatt, mert az kizárja, hogy bárki is alacsony áron, pályáztatás nélkül jusson nagy területű földhöz. Font Sándor, a parlament mezőgazdasági bizottságának fideszes elnöke ezt Harangozó Gábor nyilatkozatára reagálva közölte az MTI-vel. A parlament mezőgazdasági bizottsága ellenőrző albizottságának szocialista elnöke kedden, a testület ülése után újságíróknak azt mondta: az állami földhaszonbérleti pályázatok során a haszonbérlők üzleti terveikben a szakmaiságot nélkülöző vállalásokat tettek annak érdekében, hogy egy-egy földrészletet elnyerhessenek.
A fideszes politikus bírálta az ellenzéket, mert – mint mondta – az általuk korábban alkalmazott rendszerben sok külföldi jutott állami földbérlethez, emellett keveseknek biztosítottak nagy területet alacsony áron, akár pályázat nélkül. Ezzel szemben a jelenlegi kormány a lejáró bérleti szerződések esetében szigorú feltételeket szabott, kizárta például azok bérlését, akik 1200 hektárnál nagyobb területet művelnek, és állattartáshoz kötötte a részvételt – tette hozzá Font Sándor.
Hangsúlyozta: eddig mintegy 30 ezer hektár területre kötöttek szerződést, csaknem 1600 bérlővel, ilyen nagyságú területen korábban néhány száz bérlő osztozott. A kiosztott földek 92 százaléka 50 hektár alatt van, a bérlők 83 százaléka magánszemély. A képviselő úgy fogalmazott, ezzel a programmal véget kívánnak vetni a tsz-alapú tőkés nagybirtokrendszernek, és a családi gazdaságokat támogatják.