Indokolatlanul sokba kerülő bankhitelek

A devizahitelekért és a forinthitelekért is indokolatlanul magas törlesztőrészleteket kértek a bankok – állítják szakértők.

Magyar Nemzet
2013. 04. 17. 3:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bankok rendszeresen azzal érvelnek, hogy az országkockázat növekedése körülbelül annyival drágította meg a kölcsönöket, mint amennyivel a svájci alapkamat csökkenése mérsékelhette volna. – A két hatás nagyrészt kiegyenlítette egymást – állítják a pénzintézetek.

A fenti okfejtéssel más szakértők szerint az a gond, hogy adatok hiányában nem nagyon lehet vele vitába szállni. Mivel egy bizonyos jelzáloghitel nem vezethető vissza egyetlen forrásra, a hitelek költségeit pedig utólag szinte lehetetlen meghatározni, csak becsléseket lehet tenni arra vonatkozóan, hogy tisztességesen jártak-e el a bankok.

Ezt a becslést végül a Magyar Nemzeti Bank végezte el, ám a számításaik eredményei egyáltalán nem támasztották alá azt, amit pénzintézetek állítanak a kamatokról. A jegybank 2010 novemberében megjelent stabilitási jelentésében világosan leírja: a hitelintézetek a válság kitörése óta a forrás- és kockázati költségeik emelkedését meghaladó módon terhelték a svájcifrank-alapú jelzáloghitel-adósokat. A jegybanki adatok szerint 2008 szeptembere és 2009 júniusa között a hitelek átlagos díja 7,1 százalékról 8,1-8,2 százalék körüli szintre emelkedett, miközben a svájci frank referenciakamata 2,8-2,9 százalékos értékről tartósan 0,2 százalék alá esett. – Ezt a forrás- és kockázati költségek emelkedése ilyen mértékben nem indokolta – olvasható a jelentésben.

A jegybank szakemberei azt is megvizsgálták, hogy miként alakultak a frankhitelek árai a környező országokban. Mint kiderült, Kelet-Közép-Európa jelentős lakossági devizahitel-állománnyal rendelkező államaiban, mint például Lengyelországban és Romániában sokkal jobban érvényesültek a svájci ráta változásai, mint Magyarországon. – Míg Lengyelországban és Magyarországon a svájcifrank-alapú lakáshitelek árai összhangban voltak a válság előtt, addig a fennálló állományra az ügyfelek által fizetett kamatok között mostanra több mint 3 százalékpontos különbség jött létre, amit nem indokolhat az országkockázati különbség – olvasható a 2010-es jelentésben.

Szakértők szerint Magyarországon az jelentette az egyik a legnagyobb problémát, hogy nálunk nem az egész Európában elterjedt referenciakamathoz kötött devizahiteleket kínálták a bankok, hanem olyan termékeket forgalmaztak, amelyeknek a rátáit szinte megkötések nélkül változtathatták. Az előbbi megoldás azért kedvezőbb az adósoknak, mert itt a kamat egy független referenciaárból, például az európai bankközi kamatlábból és egy előre meghatározott felárból tevődik össze. A hitelkamat csak a referencia módosulása esetén változhat, a bankok a felárat nem módosíthatják.

(Csécsi László)

A teljes cikket a szerdán utcára kerülő Magyar Nemzetben olvashatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.