KSH: özönlenek hazánkba a külföldiek

Februárban 17,9 százalékkal több külföldi vendég 12,9 százalékkal több éjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken – közölte a KSH.

NT
2013. 04. 10. 9:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Februárban a külföldi vendégek 489 ezer vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 18, az éjszakáké pedig 13 százalékkal emelkedett az előző év azonos idő szakához képest – áll a KSH jelentésében. A legje­len­tő­sebb kül­dő országok közül – Német­or­szág­ból és Oroszországból – érkező vendégek eltöltött éj­sza­ká­­inak szá­ma csök­kent, míg az Ausztriából, az Egyesült Királyságból, az Olaszországból és a Csehor­szág­­ból érkező vendégek éj­sza­káinak száma nőtt. A kül­föl­divendé­g-éjszakák számát tekintve három tu­risz­tikai régi­ó­ban bő­vülést re­­giszt­ráltak (Bu­dapest–Közép-Duna-vidék, Észak-Magyarország, valamint Nyugat-Dunántúl). Az össz­ven­­dég­forga­lom ala­­ku­lá­sá­ban megha­tározó volt a Malév 2012. februári csődje, a fapados járatok térnye­ré­sével az utazóközönség szer­­kezete is átalakult – teszik hozzá.

Hangsúlyozzák: az év második hónapjában a belföldi vendégek 499 ezer vendégéjszakát töltöttek a keres­­ke­delmi szál­lás­­he­­lyeken, számuk 6,5, az éjszakáké pedig 4,0 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszaki értéket. A ven­­dégfor­galom növekedése négy tu­risz­tikai régiót érintett (Észak-Magyarország, Észak-Al­föld, Dél-Du­nán­túl, Balaton). A bel­föl­di­ven­dég-for­ga­lom 83 százalékát fogadó szállodákban a vendégéj­sza­­kák száma 6,3 százalékkal nőtt.

Ebben az évben 1,1 millió svájci frank támogatást használhat fel Magyarország arra, hogy a meglévő egészségturisztikai „vonzerőket” márkává formálja és eladhatóvá tegye a magyar és az európai piacokon.

 

A kormány a rendkívüli kormányzati intézkedésekre szolgáló tartalékból a Magyar Turizmus Zrt. marketingtevékenységére 1,2 milliárd forint egyszeri átcsoportosítását rendelte el elszámolási, a fel nem használt részre visszatérítési kötelezettséggel.

 

Februárban a szállodák szobakihasználtsága átlagosan 37 százalékos volt, ami 3 százalékponttal magasabb, mint egy évvel ko­ráb­ban. A gyógy­­szállodák szobáinak igénybe­vétele átlagon felüli, 51,5 százalék volt. Ebben a hónapban a kiadott szállodai szo­bák brut­tó átlagára 0,7 százalékkal csökkent (13 028 forint), az egy ki­adható szál­­­lodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) 7,8 százalékkal emelkedett (4867 forint) 2012. februárhoz képest – írják.

A kereskedelmi szálláshelyek összes folyó áron számított árbevétele 4,8 százalékkal volt magasabb, mint egy év­vel eze­lőtt. A kereskedelmi szállás­he­lyek ugyanebben az időszakban összesen közel 15 mil­liárd forint bruttó ár­be­vé­telt ér­tek el, ezen be­lül a szállásdíj­bevétel 7,2 milliárd forint volt. A forint/euró árfolyam 293 forint volt februárban, ami 2 forinttal gyengébb, mint 2012. februárban – mutatnak rá a KSH-nál.

A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján februárban 1419 egység fogadott el Széchenyi Pihenőkártyát. A belföldi vendégek az év második hónapjában 649 millió forint értékben fi­zettek ezen fizetőeszközzel a szálláshely-szolgáltatásokért. A szálláshely-szol­gál­tatást nyúj­tó – több, különböző ága­zat­ban műkö­dő – vállalkozások a szállás­he­lyeken februárban közvet­lenül mintegy 26 ezer főt fog­lal­koztattak, ami 0,9 százalékkal több az előző év azo­nos idő­sza­kinál – térnek ki rá a hivatalnál.

2013. február 28-án a hazánkban működő kereskedelmi szál­lás­helyek száma 2058 volt, ezen belül 841 szál­loda közel 50 ezer szobával, 805 panzió 9 ezer szobával műkö­dött. Az egyéb szál­lás­he­­­lyek (üdülőház, kem­ping és közösségi szálláshelyek) száma 412 volt – zárul a KSH közleménye.

A nemzetközi trendet figyelembe véve az mutatkozik meg, hogy a turisták száma 2012-ben a folytatódó gazdasági bizonytalanság ellenére 3,8 százalékkal nőtt, így meghaladta az egymilliárdot. A Turisztikai Világszervezet (United Nations World Tourism Organization – UNWTO) előzetes World Tourism Barometer (Volume 11 Advance Release) címmel kiadott jelentése alapján 1,035 milliárd nemzetközi turistaérkezést regisztráltak, a 3,8 százalékos növekedési ütem megegyezik a világszervezet 2010 és 2020 közötti időszakra vonatkozó előrejelzésének éves átlagával.

Több, a turisztikai bevételek szempontjából jelentős desztináció is a nemzetközi turisztikai bevételek két számjegyű növekedéséről számolt be a rendelkezésre álló 2012. évi adatok alapján. Ami a nemzetközi turisztikai kiadásokat illeti, a jelentés kiemeli a két legnagyobb feltörekvő küldőpiac, Kína és Oroszország esetében regisztrált 41,1, illetve 31,1 százalékos növekedést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.