Szennyvíziszapból nyernének energiát Pécsen

A baranyai megyeszékhely szennyvíztelepén keletkező szennyvíziszap energetikai hasznosításának előkészítéséről döntött a csütörtökön ülésező pécsi közgyűlés.

NT
2013. 04. 18. 18:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az előterjesztő Csizi Péter, a város fideszes alpolgármestere az ülésen elmondta, két évvel ezelőtt kezdte vizsgálni a Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Zrt., hogyan lehetne a városi tulajdonú Tettye Forrásház Zrt.-nél keletkező szennyvíziszapot hasznosítani, ezzel csökkentve a keletkező hulladék mennyiségét, illetve elősegítve energetikai hasznosítását. A vizsgálatok azt mutatták ki, hogy egy biogázt, biometánt előállító üzem létesítése nyújthat jó megoldást a szennyvíziszap kezelésére. Csizi Péter utalt rá: jelenleg a szennyvíztisztítás során Pécsen keletkező évi 17 ezer tonna iszapot az ország több pontján, Pécstől nagy távolságra működő komposztálótelepekre kell szállítani; mindez egyre növekvő költségeket, jelenleg évi mintegy 200 millió forint terhet jelent a Tettye Forrásház Zrt.-nek.

A közgyűlés úgy döntött, hogy a társaságnak nyújtott 94 millió forintos tulajdonosi kölcsön segítségével hozzájárul egy, korábban uniós pályázaton biogázerőmű létrehozásához egymilliárd forintos támogatást elnyerő projektcég, a Biomű Baranya Kft. megvásárlásához. A Tettyét arra utasították egyúttal, hogy a projekt megvalósításához szükséges ötvenszázalékos önerő biztosítására azonnali tárgyalásokat kezdeményezzen pénzintézetekkel, szakmai befektetőkkel.

A tervek szerint jövőre megépülő biogázerőműre fordított egymilliárdos önerő legfeljebb tíz esztendő alatt megtérül, miközben a Tettye Forrásház Zrt.-nek az iszap elszállításából eredő jelenlegi költségei megszűnnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.