A KSH legfrissebb statisztikái alapján a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 2013 februárjában 222 354 forint volt a nemzetgazdaságban, amely 2,7 százalékos emelkedést jelent az előző év azonos időszakához képest – olvasható az NGM közleményében. A nettó bér – mely 145 643 forintot tett ki – 4 százalékkal emelkedett 2012 februárjához viszonyítva, amely azonban nem veszi figyelembe a gyermekek után járó családi adókedvezmények további kedvező hatását. Az alacsony februári infláció (2,8 százalék) mellett reálértelemben is bérnövekedés valósult meg. (A márciusi inflációs adat még ennél is kedvezőbb volt, 2,2 százalék.) A reálbérek emelkedésének a fogyasztásra gyakorolt kedvező hatása révén egyik katalizátora lehet a gazdasági növekedésnek.
Az év második hónapjában a versenyszférában mért bruttó átlagkeresetek 1,2 százalékkal, míg a nettó bérek 2,7 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest. A költségvetési szerveknél teljes munkaidőben foglalkoztatottak – közfoglalkoztatottak nélkül számított – havi bruttó átlagkeresete 3,8 százalékkal emelkedett a megelőző év azonos időszakához képest, míg a nettó keresetek 4,8 százalékos emelkedést mutattak. A 2,8 százalékos februári inflációval kalkulálva a közszférában csaknem 2 százalékkal emelkedtek a reálbérek.
2013. január–februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 223 089 forint volt a nemzetgazdaságban. A versenyszférában átlagosan 229 412 forintot, a közszférában – a nem közfoglalkoztatás keretében – foglalkoztatottak 212 461 forintot kerestek, míg a közfoglalkoztatottak átlagkeresete 80 800 forint volt. Az év első két hónapjában nemzetgazdasági szinten a bruttó keresetek 2,6 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 3,9 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszaki értéket.
A nettó átlagkeresetek a versenyszférában 3,6 százalékkal nőttek, míg a költségvetés területén a közfoglalkoztatást kiszűrve 3,8 százalékos volt a nettó bér emelkedése. Az év első két hónapjában mind a két szférában, valamint nemzetgazdasági szinten is növekedett a bérek vásárlóereje.
Az NGM kiemeli: legjobban továbbra is a pénzügyi, biztosítási ágazatban foglalkoztatottak keresnek, melyet az információ és kommunikáció, majd az energiaipari szektor követett. A legkevesebbet a szálláshely-szolgáltató, illetve vendéglátó ágazatokban dolgozók kerestek.