Államháztartási hiány: lazítana a szabályokon a bizottság

Hiába lazítana az államháztartási hiányra vonatkozó szabályokon az Európai Bizottság, a német kormány azonnal kifejezte elutasítását.

NT
2013. 05. 27. 11:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brüsszeli bizottság szerint engedélyezni kellene, hogy az uniós strukturális alapok forrásaiból megvalósuló fejlesztésekhez szükséges önrészt a tagállami kormányok leírhassák az államháztartási hiányból – írta a német üzleti lap, amely szerint a bizottság szerdán mutatja be az elképzelést.

A német kormány ellenzi a tervet, mert attól tart, hogy megerősödik a deficitszabályok felpuhítására irányuló nyomás, és a kormányok az engedékenység első jelén felbuzdulva követelni kezdik majd, hogy az állami gazdaságélénkítő programok költségeit se kelljen figyelembe venni a hiány kiszámításakor. A berlini vezetés azonban elszigetelt a kérdésben, így nem biztos, hogy érvényesíteni tudja álláspontját – írta a Handelsblatt.

A német kormány máshogy nyújtana segítséget a válsággal küzdő  tagállamoknak. Egy formálódó terv szerint az állami fejlesztési bank (KfW) hitelt nyújthatna a spanyol és a portugál állami fejlesztési banknak, amely a forrást kedvező feltételekkel helyezhetné ki kis- és közepes vállalatokhoz. Jörg Asmussen, az Európai Központi Bank igazgatóságának német tagja az Európai Bizottság tervére utalva óvott attól, hogy vita induljon arról, hogy „mi a jó és a mi a rossz deficit”. A szakember egy hétfői berlini rendezvényen úgy vélte, nem helyes megoldás az uniós fejlesztésekhez biztosított állami önrész leírása a hiányból, és hangsúlyozta, hogy nem szabad „változtatgatni” a vonatkozó szabályokon.

Mindezek mellett az elemzők úgy látják, a bizottság helytelenül alkalmazza azt a konstrukcióját, hogy a tagállamok költségvetési helyzetéről alkotott véleményét mindig előrejelzésekre alapozza, nem zárható ki annak lehetősége, hogy egy ország ellen folyamatosan fenntartsa az eljárást. Ezt a visszásságot úgy lehetne feloldani, ha a múltbeli gazdálkodási tényadatokat is belevennék az országok megítélésébe, és egyfajta szabályszerűség érvényesülne.

Németország legutóbb a franciáknak és az Európai Bizottságnak is nekiesett, mondván, nem tartja jó ötletnek, hogy további türelmi időt adott Franciaországnak államháztartási hiánya csökkentésére. Német kormánypárti politikusok első nyilatkozataikban bírálták a brüsszeli bizottságot a döntés, a francia kormányt pedig a reformok elmaradása miatt. Bár Francois Hollande francia államfő szerint nincs ellentét a két ország között, Merkelék ezzel a „játszmával” gyengítik a gazdasági, diplomáciai kapcsolatokat. Egyértelmű: a kiadáscsökkentés (Németország) kontra gazdaságélénkítés (Olaszország, Franciaország) vitája az utóbbi időben egyre mélyebb ellentéteket szül Európa vezető államai között.

Nem Merkel hibája a francia gazdasági törés – legalábbis José Manuel Barroso szerint. A német politikust az Európai Bizottság elnöke védte meg, szerinte ami Franciaországban vagy Portugáliában történik, az nem a politikusasszony vagy Németország hibája, hanem a túlzottan költekező politika következményei.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.