Így alakul majd a világgazdaság

A világgazdaság kilábalási ütemének megtorpanására utal a legújabb átfogó aktivitási mérőszám.

NT
2013. 05. 08. 0:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A JP Morgan minden hónapban közzéteszi a világgazdaság egészére kivetített, a legnagyobb nemzetgazdaságok feldolgozó és szolgáltatási szektorainak teljesítményadataiból hozzáadottérték-súlyozással képzett saját, összesített beszerzési menedzser indexét. Az áprilisról szóló, kedd este Londonban ismertetett kimutatásában a ház közölte, hogy az általa kiszámított összágazati kibocsátási mutató a múlt hónapban jelentős mértékben, 1,1 ponttal 51,9-re csökkent.

A JP Morgan szakelemzői közölték, hogy az általuk kimutatott, összesített áprilisi gyáripari és szolgáltatási BMI-mutató éves szintre vetítve 2,1 százalékos pillanatnyi globális GDP-növekedési ütemmel konzisztens. A cég az idei első negyedévre 53-as globális BMI-átlagot számolt; az a szint a ház számítási módszere alapján 2,4 százalékos éves világgazdasági növekedésnek felelt meg. A beszerzési menedzser indexek az 50-es érték felett jelzik a vizsgált gazdasági szektorok teljesítményének emelkedését, az ennél alacsonyabb BMI-értékek visszaesésre utalnak.

A világgazdaság növekedési kockázataira más nagy elemzőházak is felhívták a figyelmet.

A Brookings Institution nevű tekintélyes nemzetközi gazdaságkutató agytröszt és a The Financial Times (FT) londoni gazdasági napilap által közösen vezetett, legutóbbi kimutatott „Tiger” (Tracking Indexes for the Global Economic Recovery, a világgazdasági kilábalás követésére kidolgozott indexcsoport) tanúsága szerint a felzárkózó gazdaságok erőteljes piaci teljesítménye, valamint a visszatérő üzleti és fogyasztási bizalom ellenére az átfogó globális növekedési jelzőszámok 2011 közepe óta alig mozdultak felfelé. Az ismétlődő tétova felíveléseket ugyanis mindig kioltották az utánuk következő gyengébb adatok és a rendre kiújuló euróövezeti stresszhelyzetek.

A Brookings szakelemzői szerint a reálgazdasági aktivitási mutatókból, a pénzügyi változókból és a bizalmi indikátorokból képzett múlt havi Tiger azt mutatta, hogy a világgazdaság képtelen az elrugaszkodásra, sőt a lefulladás kockázata is fennáll.

A legtöbb fejlett gazdaság teljesítménye csökken és bár ebben a környezetben az Egyesült Államok „viszonylag fénylő pontnak” számít, azonban az amerikai gazdaság aktivitási és bizalmi jelzőszámai is jóval elmaradnak a kilábalás idejére jellemző normál szintektől – állt az új FT-Brookings indexjelentésben.

A globális befektetői kör mindazonáltal bizakodónak tűnik. A világ egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőháza, az Economist Intelligence Unit (EIU) minap Londonban ismertetett idei globális felmérése szerint a cég vizsgálatába bevont 730 intézményi befektető 72 százaléka mondta azt, hogy növekedést vár a világgazdaságban az idén. A tavalyi hasonló EIU-felmérés során megkérdezett befektetési cégeknek még csak az 57 százaléka számolt világgazdasági növekedéssel 2013-ban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.