Lélektani határ fölé emelkedett a optimista cégek aránya

Két év után ismét meghaladja az 50 pontot az MFB-Indikátor értéke – 52,7 pontra emelkedett a 2012 őszi 47 pontról.

NT
2013. 05. 07. 21:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fejlesztési bank honlapján közzétett elemzésből kiderül, hogy rekordszintre emelkedett a fejlesztéseket tervező cégek aránya – 50 százalék biztosan tervez fejlesztéseket a következő egy évben –, ugyanakkor még soha nem volt ilyen alacsony az ezt határozottan elvető vállalkozások hányada. A kapacitásfelesleggel küzdő cégek aránya 50 százalék alá süllyedt.

Az elmúlt egy évben a makrogazdasági feltételek romlását tapasztaló cégek aránya kétéves mélypontra süllyedt, de még mindig meghaladja az 50 százalékot. A cégek várakozásai szerint a magyar gazdaság 2013 tavaszán még recesszióban maradhat, de a visszaesés üteme lassulhat. A cégek 4,9 százalékos ütemű áremelkedéssel számolnak a következő egy év során.

A belföldi kereslet elmozdulni látszik az eddigi holtpontról, és a munkaerőköltség alakulását is a korábbinál sokkal kedvezőbbnek ítélték meg a vállalkozások. A vállalatok relatív többségének (44,8 százalék) csökkent az üzemi eredménye az elmúlt 12 hónapban, és a következő egy év viszonylatában is több mint harmaduk visszaeséssel számol.

A következő 12 hónapban a belföldi értékesítés bővülését váró cégek aránya a felmérés készítése óta először haladta meg a csökkenéssel számolókét. Elsősorban a mezőgazdaságban, az ipari ágazatok többségében, valamint a tercier szektor néhány területén (például infokommunikáció, turizmus) várható a hazai eladások növekedése a következő egy évben. Az export következő 12 hónapos alakulásával kapcsolatban elsősorban az EU-n kívüli piacokon aktív vállalatok bizakodóak.

A vállalkozói szektor finanszírozási helyzetében egyelőre nem következett be kedvező fordulat (továbbra is majdnem minden harmadik cég szorul működési költségeinek fedezéséhez is külső forrásra), valamint a külső források bevonásával kapcsolatban még mindig kivárás, óvatosság jellemzi a vállalatokat. Kedvező ugyanakkor, hogy a 2012 nyara óta tartó kamatcsökkentési ciklus vállalati hitelkamatlábakba való átgyűrűzését a cégek válaszai is visszaigazolták, a kamatok alakulásának megítélése a legnagyobb mértékben javult a feltételek közül mind a tavaly őszi, mind a 2012. tavaszi felméréshez képest. A bankok hitelnyújtási hajlandóságában is javulást tapasztalnak a cégek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.