Nincs veszélyben az inflációs cél

Az alacsony infláció és az adóváltozások miatt nőttek a reálbérek, de a bérkiáramlás üteme nem veszélyezteti az inflációs célt.

LR
2013. 05. 22. 15:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közölt adatai szerint idén január–márciusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 2,9 százalékkal volt magasabb, mint a tavalyi első negyedévben, a családi kedvezmény figyelembevétele nélkül számított nettó átlagkereset 4,2 százalékkal nőtt egy év alatt. Márciusban 3,2 százalékkal nőttek a bruttó bérek az egy évvel ezelőttihez képest. A nettó bérek növekedése 4,4 százalék volt, ami a márciusi 2,2 százalékos infláció mellett 2,2 százalékos reálbér-növekedést jelent – hívta fel a figyelmet Suppan Gergely, a TakarékBank senior elemzője. A versenyszférában 1,3-ról 2,7 százalékra gyorsult a bérnövekedés, míg a rendszeres, bónuszoktól megtisztított bérnövekedés 3,2 százalék volt az előző havi 2,5 százalék után. A költségvetési szférában 4,5 százalékkal nőttek a bruttó bérek az egy évvel korábbihoz képest, a közcélú foglalkoztatás hatását kiszűrve 4,1 százalékos volt a bérnövekedés – emelte ki az elemző. Idén a nettó bérnövekedés meghaladja a bruttó bérekét a „szuperbruttó” kivezetése miatt, míg a minimálbérek növekedése meghaladja az inflációt – jelezte.

Suppan Gergely szerint mivel több ágazatban még nem kötötték meg az idei bérmegállapodásokat, a bruttó bérek növekedése a következő hónapokban kissé gyorsulhat a megállapodások lezárultát követően. A reálbérek növekedése az infláció további csökkenése miatt erősödhet. Az elemző az idén összességében 3 százalékos bruttó és csaknem 4,5 százalékos nettó bérnövekedésre számít. Így a vártnál jóval alacsonyabb infláció hatására a reálbérek növekedése a következő hónapokban felgyorsulhat, éves átlagban megközelítheti a 2,5 százalékot – közölte. Suppan kitért arra is, hogy a bérek, így a reálbérek növekedése az év utolsó hónapjaiban tovább gyorsulhat, ha bevezetik a pedagóguséletpálya-modellt. A reálbérek kedvező alakulása miatt a háztartások fogyasztása a második negyedévtől stabilizálódhat, illetve enyhén növekedhet, de a családok feltehetően nem költik el teljes egészében a javuló reáljövedelmüket. Az elemző szerint a versenyszféra béreinek alakulása nem jelent kockázatot az árstabilitásra nézve, ezért nem jelent akadályt a kamatcsökkentések folytatása előtt.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője szerint a vártnál ugyan nagyobb volt a bérkiáramlás márciusban, de a mutató messze van attól, hogy az inflációs célokat veszélyeztesse. Nincs béroldali inflációs nyomás Magyarországon, ami összefüggésben van azzal, hogy lassan a növekedési kilátások is javulnak. Ehhez alkalmazkodnak a vállalkozások, amit a keresetek alakulása mutat – emelte ki. Nyeste Orsolya arra is felhívta a figyelmet, hogy a versenyszférában különösen visszafogott a bérnövekedés. A rendszeres, illetve a nem rendszeres keresetek növekedési üteme eltér, mert a nem rendszeres jövedelmek kifizetését jelentősen csökkentették a vállalkozások. Az adóváltozások és az alacsony infláció miatt azonban az alacsony bérkiáramlás mellett is nőttek a reálbérek – fogalmazott az elemző.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdai közleményében kiemelte, hogy márciusban 2,2 százalékos volt a reálbérek emelkedése, és a január–márciusi időszakra mért 2,9 százalékos infláció mellett 1,3 százalékkal többet értek a keresetek. A legfrissebb adatok alapján harmadik hónapja emelkedik a bérek vásárlóereje a nemzetgazdaságban, ez a fogyasztói kereslet élénkülésén keresztül kedvező hatást gyakorolhat a gazdasági növekedésre – áll az NGM közleményében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.