Növekszik a bérek vásárlóereje

Az inflációt meghaladó mértékben, egy év alatt 4,2 százalékkal nőttek a nettó átlagkeresetek Magyarországon az első negyedévben. A családi adókedvezmények figyelembevételével a számok még kedvezőbbek.

LM
2013. 05. 22. 8:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A KSH legfrissebb adatai szerint a reálkeresetek – csak az év harmadik hónapját vizsgálva – is emelkedést mutatnak. A statisztikák alapján a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 2013 márciusában 229 691 forint volt a nemzetgazdaságban, amely 3,2 százalékos emelkedést jelent az előző év azonos időszakához képest – számolt be a szaktárca közleményében.

A nettó bér – mely 150 448 forintot tett ki – 4,4 százalékkal emelkedett 2012 márciusához viszonyítva, amely azonban nem veszi figyelembe a gyermekek után járó családi adókedvezmények további kedvező hatását. A márciusban mért 2,2 százalékos éves infláció mellett ez reál értelemben 2,2 százalékos bérnövekedésnek felel meg.

Az inflációs adatok is egyre kedvezőbbek, amit az áprilisi adatok is hűen tükröztek. Az MNB előrejelzése szerint az egész évre vett átlagos infláció 2,6 százalék lesz. Az adatokat az Orbán-kormány rezsicsökkentésért tett lépései tolják a lakosság szempontjából kedvező irányba.

 

A Világgazdaság április 25-i számában arra is rámutatott, hogy a rezsicsökkentés is segítheti a fogyasztást, hiszen a lakosság elkölthető jövedelme növekszik az intézkedés hatására.

Az év első három hónapjában nemzetgazdasági szinten a bruttó keresetek 2,9 százalékkal, a nettó átlagkeresetek 4,2 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszaki értéket.

2013. első negyedévében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 225 605 forint volt a nemzetgazdaságban. A versenyszférában átlagosan 234 744 forintot, a közszférában – közfoglalkoztatottak nélkül számolva – 212 561 forintot kerestek a munkavállalók, míg a közfoglalkoztatásban részt vevők átlagkeresete 77 300 forint volt.

A nettó átlagkeresetek a versenyszférában 3,9 százalékkal nőttek, míg a költségvetés területén a közfoglalkoztatást kiszűrve 4,2 százalékos volt a nettó bér emelkedése. Az év első három hónapjában mind a két szférában növekedett a bérek vásárlóereje, nemzetgazdasági szinten pedig a január-márciusi időszakra mért 2,9 százalékos infláció mellett 1,3 százalékkal ért többet a keresetünk reál értelemben.

A legfrissebb adatok alapján harmadik hónapja emelkedik a bérek vásárlóereje a nemzetgazdaságban, mely a fogyasztói kereslet élénkülésén keresztül kedvező hatást gyakorolhat a gazdasági növekedésre – húzta alá az NGM.

A közelmúltban további kedvező adatok is napvilágot láttak, az építőipari termelés volumenének meglódulása mellett a GDP-adatok adnak okot a bizakodásra. Utóbbit, mely azt jeleni, hogy hazánk kikerült a technikai recesszióból, Varga Mihály tárcavezető úgy kommentálta: a stabilizációs lépések meghozták az eredményüket. A Hír Televíziónak a BudaCash Brókerház vezető elemzője, Tóth Gergely aláhúzta, hogy a GDP-adatok ahhoz is hozzásegíthetnek, hogy kikerüljünk a túlzottdeficit-eljárás alól, véleményét a londoni elemzők is osztották.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.