Áprilisban tovább lassult az infláció

A fogyasztói árak 1,7 százalékkal voltak magasabbak áprilisban, mint egy évvel korábban.

KG
2013. 05. 14. 8:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy hónap alatt – 2013. márciushoz viszonyítva – a fogyasztói árak átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek – írja közleményében a KSH. Az élelmiszerekért átlagosan 0,7 százalékkal kellett többet fizetni, mint előző hónapban. Ezen belül az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség és gyümölcs) 4,3, a csokoládé, kakaó 6,2, a cukor 1,5, a sajt 1,4 százalékkal drágult. Csökkent azonban a tojás (3,9 százalék) és az étolaj (1,9 százalék) ára. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva, az élelmiszerek ára átlagosan 0,2 százalékkal nőtt. A legnagyobb mértékben a ruházkodási cikkek árai emelkedtek, 3,4 százalékkal, az ilyenkor szokásos szezonális változásoknak megfelelően. Az átlaggal megegyező mértékben drágultak a tartós fogyasztási cikkek.

Kisebb mértékű áremelkedés ment végbe a szolgáltatások (0,2 százalék) és a szeszes italok, dohányáruk (0,2 százalék) körében. A háztartási energia ára nem változott az előző hónaphoz viszonyítva, míg az egyéb cikkek (ide tartoznak: lakás-, háztartási és testápolási cikkek, gyógyszerek, járműüzemanyagok, valamint kulturális cikkek) körében árcsökkenés volt megfigyelhető (0,6 százalék). Ezen belül a járműüzemanyagokért 1,7 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.

Az MNB új inflációs előrejelzése szerint az idei átlagos infláció 2,6 százalék lesz, a jövő évi 2,8 százalék, míg a gazdasági növekedés 2013-ban 0,5, a jövő évben 1,7 százalékot mutat – áll a Magyar Nemzeti Bank március végén közzétett új inflációs jelentésében.

 

Megindulhat a magyar gazdaság kilábalása a recesszióból: a Világgazdaság mutatószáma, a gyorsulási irányadó (gyia) 0,21 százalékos növekedést mutat áprilisban az előző hónaphoz képest, amely több mint két éve a legjobb adat. A Világgazadaság április 25-ei számában arra is rámutatott, a rezsicsökkentés is segítheti a fogyasztást, hiszen a lakosság elkölthető jövedelme növekszik az intézkedés hatására. Az MNB hitelprogramjának szintén pozitív hatása lehet. Hozzátették ugyanakkor, hogy a növekedési kockázatot mérsékelné, ha az Európa Unió nem kérne további kiigazítást a 3 százalék alatti hiány eléréséhez.

12 hónap alatt, 2012. áprilishoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 3,4 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen nőtt az idényáras élelmiszerek (14,8 százalék), a liszt (14,3 százalék), a sertészsiradék (9,4 százalék) és a száraztészta (8,9 százalék) ára.

Árcsökkenés következett be többek között a tojás (20,8 százalék), a cukor (3,5 százalék) és a tej (2,7 százalék) esetében. Az átlagosnál nagyobb mértékben, 10,8 százalékkal emelkedett a szeszes italok, dohányáruk ára is. A szolgáltatások esetében szintén átlag feletti volt az árnövekedés (3,6 százalék), ezen belül a szemétszállítás 8,3, a helyi tömegközlekedés 5,3 százalékkal drágult. A ruházkodási cikkekért 0,4 százalékkal kellett többet fizetni. Az egyéb cikkek körében árcsökkenés következett be (0,5 százalék), ezen belül a járműüzemanyagok 5,3százalékkal kerültek kevesebbe. A tartós fogyasztási cikkek (1,9 százalék) és a háztartási energia (8,4 százalék) esetében szintén árcsökkenés volt megfigyelhető. Ez utóbbin belül a vezetékes gázért és az elektromos energiáért egyaránt 10százalék-kal kellett kevesebbet fizetni, míg a távfűtés ára 11,7 százalékkal csökkent 2012. áprilishoz képest.

Az EU 27 tagországában 2013. márciusban a fogyasztói árak – az előzetes harmonizált adatok szerint – átlagosan 1,9 százalékkal voltak magasabbak, mint 2012. márciusban. A legkisebb árváltozást Görögországban (-0,2 százalék) és Lettországban (0,3 százalék), a legnagyobbat Romániában (4,4 százalék) és Észtországban (3,8 százalék) mérték.

Az infláció egész évben a Magyar Nemzeti Bank 3 százalékos inflációs célja alatt marad, az MTI által megkérdezett elemzők szerint így folytatódhat a kamatcsökkentés. Az ideinél valamivel magasabb jövő évi infláció pedig hosszabb távra is tartósan fennmaradhat, mondták az elemzők az áprilisi inflációs jelentés közzététele után.

Suppan Gergely, a TakarékBank senior elemzője szerint a várakozásoknak lényegében megfelelően, 38 éves mélypontra, 1,7 százalékra zuhant az infláció áprilisban. A maginfláció azonban jóval mérsékeltebben, 3,4-ról 3,2 százalékra csökkent. Suppan Gergely szerint az idei év egészében 2,2 százalék, jövőre 2,9 százalék lehet az átlagos infláció.

Árokszállási Zoltán, az Erste elemzője úgy látja: az 1,7 százalékos éves infláció valószínűleg a legalacsonyabb ebben az évben. A következő hónapokban ennél néhány tized százalékponttal magasabb éves árindex várható, az azonban egyre kevésbé valószínű, hogy az év második felében jelentősebben emelkedne az infláció.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének közgazdászai a keddi adatismertetés után közölték: várakozásuk szerint a dezinflációs folyamat átmenetileg megfordul, de az inflációs ütem így is kényelmesen az MNB-célszint alatt marad. A ház 2,0-2,5 százalék közötti ütemet vár a következő hónapokra, de azt is valószínűsíti, hogy a nyár végére ismét 2 százalék alá lassul az éves infláció. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.