Nem nézi jó szemmel Brüsszel, hogy Orbán emeli a tanárok bérét

A reális várakozásokkal szemben nem csökkentette a hazánkkal kapcsolatos büdzséhiány-várakozását 3 százalék alá az Európai Bizottság.

MNO
2013. 05. 03. 11:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Bizottság 3,0 százalékos magyar költségvetési hiányt jósol 2013-ra, 2014-re pedig 3,3 százalékos deficit szerepel az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény által pénteken Brüsszelben közzétett tavaszi gazdasági-pénzügyi előrejelzésben. A bizottság szerint az, hogy a deficit a tavalyi 1,9 százalékról idén a GDP 3,0 százalékára emelkedik, az átmeneti bevételek kivezetésére, a bevételcsökkenéssel járó ösztönző intézkedésekre és a magasabb kamatkiadásokra vezethető vissza. A jövő évi további deficitnövekedésben a bizottság szerint a közoktatási szféra tervezett béremelése, a munkahelyvédelmi program pénzügyi hatása, a közmunkaprogram és a központi beruházások, valamint a fogyasztás növekedése tükröződik majd. Az Európai Bizottság téli előrejelzése még 3,4 százalékos államháztartási hiányról szólt az idei és a jövő évre is.

A deficitnövelő fejleményeket részben ellensúlyozzák a kiigazító intézkedések, így a magasabb adók – például az energia- és közműszolgáltatók erőteljesebb megadóztatása, a pénzügyi tranzakciós illeték –, valamint olyan bejelentett intézkedések, mint az új útdíjszabás, a nyugdíjrendszer felülvizsgálata, valamint a bérkompenzációs mechanizmus részleges megszüntetése a magánszektorban.

Az Európai Bizottság becslése szerint a GDP-arányos adósságszint a 2012-es 79,2 százalékról idén 79,7 százalékra emelkedik, majd 2014-ben 78,9 százalékra mérséklődik. Az uniós előrejelzés szerint a fogyasztói árak emelkedése a tavalyi 5,7 százalék után idén csak 2,6 százalékos lesz, jövőre pedig 3,1 százalékra gyorsul.

Van esély arra, hogy Magyarország kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól, de ehhez az kell, hogy a kormány további intézkedéseket tegyen annak érdekében, hogy a hiány a 3 százalékos küszöbérték alatt maradjon – ezt Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és monetáris ügyekért felelős alelnöke jelentette ki Brüsszelben.

Az Európai Bizottság eközben idén 0,2, jövőre 1,4 százalékos magyar GDP-növekedést jósol. A brüsszeli bizottság számításai szerint a tavaly 10,9 százalékos munkanélküliségi arány idén 11,4, jövőre 11,5 százalékos lesz. A foglalkoztatottak száma ez év elején a magánszektorban csökken, összességében azonban stabil marad a foglalkoztatottsági szint. A foglalkoztatottság 2014-től újra emelkedésnek indul ugyan, de az aktivitási ráta, azaz a munkaerőpiacon megjelenők számának további növekedése miatt a munkanélküliségi ráta enyhén így is emelkedni fog. Az uniós előrejelzés szerint a fogyasztói árak emelkedése a tavalyi 5,7 százalék után idén csak 2,6 százalékos lesz, jövőre pedig 3,1 százalékra gyorsul.

Az Európai Bizottság arra számít, hogy az év második felében beindul a gazdasági növekedés az Európai Unióban, ami legnagyobbrészt a külső kereslet, vagyis az export bővülésének lesz betudható.

A magyar kormány részéről Varga Mihály 13 órakor reagál a brüsszeli helyzetértékelésre.

Az Európai Unió tagállamaiban átlagosan 4,0 százalék volt tavaly a bruttó hazai termékhez viszonyított államháztartási hiány; az Eurostat által közölt, magyarországi 1,9 százalékos hiányadat kedvezőbb az előzetesen bejelentett 2,1 százaléknál – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala által múlt hétfőn közzétett számokból. A magyar államadósság így a GDP 79,2 százalékán állt 2012 végén, alacsonyabb szinten az egy évvel korábbi 81,4 százaléknál. Az unió egészében 85,3 százalékon állt tavaly a GDP-arányos adósságmutató, magasabban a 2011. év végi 82,5 százaléknál. Az euróövezetben tavaly a megelőző évi 4,2-ről 3,7 százalékra csökkent az átlagos hiányszint, míg az adósságráta 87,3 százalékról 90,6-re nőtt.

Magyarország GDP-arányos költségvetési hiánya – Finnországéval holtversenyben – a hetedik legjobb az unióban, messze felülmúlva az Európai Unió átlagát – reagált az Eurostat közlésére a Nemzetgazdasági Minisztérium. A kormány rengeteget tett azért, hogy fenntartható módon csökkentse az adósságát és rendbe tegye Magyarország költségvetését – olvasható a közleményben. Az NGM szerint a megjelent adat újabb megerősítés arra vonatkozóan, hogy a számok alapján Magyarországnak ki kell kerülnie a túlzottdeficit-eljárás alól.

Ha a túlzottdeficit-eljárás ügyében a tények alapján születnek döntések, akkor meg kell szüntetni a hazánk elleni eljárást, ám mivel az országgal szemben rendszeresen kettős mércét alkalmaznak, nem lehet kizárni, hogy bár a tények mellettünk szólnak, nem születik számunkra kedvező döntés – mondta korábban Orbán Viktor miniszterelnök. Szerinte azért támadják az unióban Magyarországot, hogy nyomás alatt tartsák, és eltérítsék a kormány által képviselt irányvonaltól.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter április 16-án tartott sajtótájékoztatóján bejelentette, a kormány az aktualizált konvergenciaprogramban azzal számol, hogy idén a GDP 0,7 százalékkal bővül a korábban várt 0,9 százalék helyett, jövőre a növekedés 1,9 százalékos lesz. Már az idei évre is bővülést prognosztizáltak az OTP Bank elemzői a közelmúltban. A magyar pénzintézet szakemberei nincsenek egyedül véleményükkel, már Londonban is úgy látják, hogy beindul a magyar gazdaság motorja. Varga Mihály szerint olyan út áll mögöttünk, amely megmutathatja az uniónak, hogy Magyarország a saját lábán ért el oda, hogy kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.