További ezermilliárdok érkezhetnek Brüsszelből

A Magyarország által kialkudott, nettó 7301 milliárd forintos keretösszeg további 20 százalékkal is bővülhet a 2014–2020 közötti időszakban.

BL
2013. 05. 23. 12:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csepreghy Nándor a Pénzek a régióban című rendezvényen kifejtette, hogy a rendelkezésre álló források bővülésének kulcsa a gyors tervezés és felkészülés lesz, valamint fontos tényező lehet, hogy a közvetlen brüsszeli támogatást az adott tagállam milyen célokra kívánja felhasználni.

Megjegyezte, hogy a következő uniós fejlesztési ciklusban Magyarországra fejenként a jelenlegi 660 ezer forint helyett 712 ezer forint fejlesztési pénz jut. Ennek 85 százaléka uniós, 15 százaléka pedig hazai forrás lesz. Hozzátette: az általános forgalmi adó megmarad elszámolható költségtételnek, és a nyertes pályázóknak a szerződés aláírásától számítva három évük lesz a megvalósításra.

Az államtitkár kiemelte: az EU 2020 stratégia értelmében fontos célkitűzés lesz minden uniós tagállamban a mélyszegénység csökkentése, a megújuló energiák további hasznosítása. Magyarországnak 15 százalékra kell emelnie a megújuló energiák részarányát a jelenlegi 4,8 százalékról. Fontos terület lesz a kutatás-fejlesztésé: GDP-arányosan 1,8 százalékra kell emelni a kutatás-fejlesztésre és innovációra szánt forrásokat.

Csepreghy közölte: 2014. január elsejétől teljesen megszűnik a papíralapú pályázati lehetőség, kizárólag elektronikus úton lehet majd pályázni. Egyszerűbbé válik a nyilatkozattétel, vagyis a pályázóktól a kormányzat semmilyen nyilatkozatot nem követelhet, ami bármilyen másik állami nyilvántartásban, adatbázisban szerepel.

Komoly mértékben átalakítja a kormány a jövő évtől az uniós pályázati rendszert – tudta meg a Magyar Nemzet a Miniszterelnökségtől. Hajdu Petra, a kormányszóvivő sajtófőnöke a lapnak még korábban elmondta, a legnagyobb változás az lesz, hogy a szakmai irányító szervezetek, az úgynevezett irányító hatóságok a fejlesztési ügynökség felügyelete alól átkerülnek a szaktárcákhoz. Ettől az új rendszertől azt reméli a kormány, hogy miközben zavartalanul le tudják a zárni a 2007–2013 között indított pályázatokat, a 2014-ben induló, új szemléletben összeállított programok sem szenvednek majd csorbát.

Jelentősen javítani tudott Magyarország a korábbi pozícióján a 2014–2020-ra vonatkozó uniós költségvetést illetően – mondta el az MNO-nak Szemlér Tamás, a Budapesti Gazdasági Főiskola Külkereskedelmi Karának dékánja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.