Horváth Gergely, az MT Zrt. turisztikai vezérigazgató-helyettese elmondta: a magyar lakosság főszezoni utazási terveiről készült kutatás szerint folyamatosan nő a belföldi utazások szerepe, idén az utazni készülők 71,2 százaléka tervez belföldi utazást, ezen belül 59,1 százalék csak belföldit, 28,8 százalék csak külföldit, 12,1 százalék pedig mindkettőt. A legnépszerűbb nyári úti cél továbbra is a Balaton (21,4 százalék), a második helyen (7,9 százalék) Észak-Magyarország áll, míg Horvátország csak a harmadik helyet (5,7 százalék) foglalja el az idei főszezoni úti célok között. Horváth Gergely hangsúlyozta, örvendetes, hogy a megszerzett jövedelmeket belföldön költik el a magyarok. A külföldi utazások legnépszerűbb úti célja Horvátország, Románia és Olaszország.
A 2013-as főszezonban a belföldi utazást tervező háztartások átlagosan mintegy 87 ezer forintot szánnak belföldi utazásra. A belföldi utazások átlagos hossza a tervek szerint 4,83 éjszaka lesz, s az utazások kétharmadában fizetős szálláshelyet terveznek igénybe venni. A belföldi utazások leggyakrabban (60,5 százalék) említett fő motivációja az üdülés, pihenés, amit a rokonok, ismerősök meglátogatása (17,8 százalék), a gyógyfürdő-látogatás (9,3 százalék) és a wellness (7,6 százalék) követ. A két utóbbi motiváció szerepe nőtt 2012-hez képest.
A belföldi utazások ösztönzésében fontos szerepe van a Szép-kártyának, amelynek felhasználási köre bővült – hívta fel a figyelmet Horváth Viktória, az NGM turizmusért felelős helyettes államtitkára. Elmondta: a január–április közötti 13,1 milliárd forintos belföldi szállásdíjbevételből 2,9 milliárd forintot (22 százalék) Szép-kártyáról költöttek, a vidéki szállodák esetében még magasabb ez az arány.
A májusi adatok szerint 21 400 munkáltató csatlakozott a programhoz, a kártyát 46 ezer elfogadóhelyen 840 ezer kártyabirtokos használja. Az év első öt hónapjában 34,045 milliárd forintot töltöttek fel a Szép-kártyákra, közel 2 milliárd forinttal többet, mint tavaly az első hónapban, míg a kártyákról való költés összege 5,161 milliárdról 22,638 milliárd forintra nőtt ugyanezen időszakban.
Eddig összesen 106,1 milliárd forint került a Szép-kártyákra, ebből 25,8 milliárd a szálláshely, 64,6 milliárd a vendéglátás, 15,7 milliárd a szabadidő zsebbe. Eddig 66,7 milliárd forintot költöttek el a kártyákról, vagyis ennyi már visszakerült a gazdaságba – tette hozzá.
Horváth Viktória emlékeztetett arra, hogy bővült a Szép-kártyák felhasználási köre. Július 1-jétől a fürdőkben és a strandokon is mindhárom zsebből lehet fizetni; ezután a szálláshelyeken igénybe vehető összes szolgáltatást (például a masszázst) ki lehet fizetni az első zsebből; a szabadidős sportrendezvények (például futóverseny) díját is ki lehet fizetni a Szép-kártyával.
A helyettes államtitkár kérdésekre válaszolva elmondta, hogy a 2014–2020-ra szóló turizmusfejlesztési koncepció elkészült, közigazgatási és társadalmi egyeztetésre vár, utána készítik el a részstratégiákat a kiemelt területekre, majd fogadhatják el a turizmustörvényt. Horváth Viktória szerint a turisztikai kínálat közel teljes, már csak a „hiányzó téglákat” kell beilleszteni a turizmus rendszerébe. A 2014–2020-as időszakban a minőségi szolgáltatásfejlesztésre összpontosítanak, a vállalkozások versenyképességének növelése a cél. A 2014–2020 között uniós költségvetési időszakra ugyanannyi forrás áll majd rendelkezésre, mint az előző hét évben – mondta a helyettes államtitkár.