Cséfalvay: Nem lesz választási költségvetés

A kormánynak nem áll szándékában „választási ajándékokat” osztogatni. A nehezen elért költségvetési stabilitást a jövőben is fenn kell tartani.

KG
2013. 06. 19. 13:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Éppen elég teher volt az egész lakosság számára, hogy elérjük a stabilitást, hiszen Magyarország végül is az elmúlt száz év legnagyobb gazdasági válsága közepette három százalék alá szorította a költségvetési hiányt” – fogalmazott a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a Wirtschaftsblattnak adott interjúban. Cséfalvay Zoltán úgy vélekedett, a korábbi választási években képződött deficitek sokat ártottak a tartós gazdasági fejlődésnek. „Tanultunk a történelemből. A végre elért stabilitást fenn kell tartani a jövőben is” – tette hozzá.

2013-ra a konvergenciaprogram szerint jelenleg 0,7 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány, de a valós adat Cséfalvay Zoltán megítélése szerint ennél kedvezőbb is lehet, főként az autóiparban történt befektetéseknek, illetve termelésbővülésnek köszönhetően. Hosszú idő után először a bérek reálértékének emelkedése várható, a tavalyi szárazság okozta egyszeri hatás a mezőgazdasági szektorban pedig remélhetően idén nem ismétlődik meg – fejtette ki.

A politikus értékelése szerint az uniós gazdaságra vonatkozó jelenlegi előrejelzések alapján 2014-ben legkevesebb 1,5 százalékkal bővülhet a magyar gazdaság. A lap kérdésére válaszolva úgy vélekedett, hogy a gyenge forintárfolyam nem tartós versenyelőny, hanem „mankó, amelyre egy gyenge nemzetgazdaság rövid távon támaszkodni tud”.

El kell osztani a terheket az állam, a lakosság és a cégek között – mondta az államtitkár a Business News Network kanadai televíziónak adott interjújában arra a kérdésre válaszolva, hogyan fogadták Magyarországon a hétfőn bejelentett pénzügyi intézkedéseket, így a tranzakciós és a távközlési adó emelését. Cséfalvay hangsúlyozta: olyan cégeket érintenek a lépések, amelyek képesek viselni a terheket. Hozzátette, hogy az intézkedések nem a multinacionális vagy külföldi cégek ellen irányulnak, és összességében a vállalatok működésére is kedvezően hat a költségvetési stabilitás.

Cséfalvay Zoltán megerősítette, hogy Magyarország szeretné bevezetni az eurót, a kérdés csak az időzítés; először teljesíteni kell a szükséges feltételeket. A gazdaság stabilizálásával párhuzamosan a kormány átfogó reformokat – például oktatási, munkaerő-piaci reformokat – is végrehajtott azzal a céllal, hogy növelje az ország versenyképességét, s munka- és teljesítményalapú országot hozzon létre.

A politikus arra a kérdésre, hogy a magyar lakosság támogatja-e ezeket a reformokat, elmondta: a kormánynak erős többsége van a parlamentben, és álláspontja szerint megvan a támogatottsága a reformok előrevitelére. Az interjúból kiderült, hogy Cséfalvay Zoltán magyar–kanadai üzleti fórumon vett részt Kanadában, s tárgyalt a kanadai kutatási miniszterrel. Az államtitkár kiemelte: szeretné bátorítani a kanadai cégeket a magyarországi befektetésre, az országban meglévő kedvező üzleti környezet kihasználására.

Idén és 2014-ben egyaránt 70-70 milliárd forinttal javíthatják a költségvetés egyenlegét a nemzetgazdasági miniszter által hétfőn bejelentett intézkedések a Költségvetési Felelősségi Intézet hatásvizsgálata szerint.

 

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter kedden azt mondta: előzetes becslések szerint a hétfőn bejelentett adóintézkedések pótolhatják az idei költségvetésben a vártnál alacsonyabb infláció miatt kieső, 110-120 milliárd forint bevételt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.