Japán 32 milliárd dollárral segíti Afrikát

A japán állam és magánszféra összesen 32 milliárd dollár értékű támogatással fog hozzájárulni Afrika fejlődéséhez a következő öt évben.

WA
2013. 06. 01. 6:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hatalmas összegből 14 milliárd dollárt hivatalos fejlesztési segélyként folyósít Tokió a fekete kontinens országainak, a további 18 milliárd magánbefektetések formájában és egyéb csatornákon keresztül érkezik a japán sajtó által közzétett tervek szerint.

„Afrikának magánbefektetésekre, illetve ppp-beruházásokra van szüksége” – közölte Abe a Japán, az ENSZ, a Világbank és az Afrikai Unió által szervezett ötödik Tokiói Nemzetközi Konferencia Afrika Fejlődéséért (TICAD) nevű rendezvényt megnyitó beszédében. A kormányfő hangsúlyozta: az afrikai növekedés fenntartásához a humántőke, az egészségügyi ellátás és a mezőgazdaság fejlesztésére is szükség van, Japán pedig kész jelentős anyagi és szakmai támogatást nyújtani ezeken területeken.

Megfigyelők szerint Tokiónak kettős célja van az Afrika felé nyitással. Egyrészt a kontinens elmúlt években tapasztalt gyors fejlődése miatt a japán cégek egyre nagyobb érdeklődést mutatnak az afrikai piacok iránt, a kormány pedig ebből fakadóan segélyalany helyett immár gazdasági és kereskedelmi partnerként tekint Afrikára. A gyorsan növekvő piacok és a potenciális infrastrukturális beruházások kiaknázása mellett az ottani nyersanyaglelőhelyek is érdeklik az energiahordozókban rendkívül szegény Japánt.

Másfelől elemzők úgy vélik, hogy a Kínával elmérgesedő viszonyba kerülő Tokió részben az Afrikában az utóbbi időben jelentős befolyásra szert tevő Peking ellensúlyozására is törekszik a kontinensen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.