Nem csak a gyermekkorukat lopják el a fiataloknak

Több mint 15 millió, 5 és 17 év közötti gyermek dolgozik világszerte háztartási alkalmazottként magánszemélyeknél.

WL
2013. 06. 12. 10:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ENSZ szakosított szervezetéhez (Nemzetközi Munkaügyi Szervezet, ILO) tartozó hivatal jelentése szerint ezek a gyermekek rendkívül sérülékenyek, mert fizikai és lelki sérüléseknek, valamint esetenként nemi erőszaknak vannak kitéve.

Constance Thomas, a hivatal gyermekmunka elleni programjának igazgatója szerint ezek a gyermekek „rengeteget dolgoznak, nincs személyi szabadságuk, és leggyakrabban nincsenek bejelentve”. Takarítanak, főznek, mosnak, vasalnak, és gyakran alázzák meg őket. A cselédként dolgoztatott gyermekek 73 százaléka lány.

Az igazgatónő szerint háztartási alkalmazott gyermekekkel a világ minden részében lehet találkozni, de egyes afrikai országokban – mint például Burkina Faso, Elefántcsontpart, Ghána és Mali – különösen gyakori.

Szót emelt a gyermekmunka ellen szerdán Ferenc pápa is. Vatikáni audienciáján a katolikus egyházfő rabszolgaságnak nevezte a gyermekek háztartási dolgoztatását, és különösen aggasztónak mondta, hogy a jelenség szegényebb országokban növekvő tendenciát mutat.

„A világon minden gyermeknek joga van ahhoz, hogy játsszon, tanuljon, imádkozzon, családban és harmonikus, szeretetteljes környezetben nevelkedjék A felhőtlen gyermekkor teszi lehetővé a gyermekeknek, hogy bizalommal nézzenek a jövőbe” – fogalmazott a pápa több tízezer ember előtt.

A világon csaknem 21 millióan váltak emberkereskedők áldozataivá, akiket szexuálisan kizsákmányolnak vagy rabszolgamunkára kényszerítenek – olvasható az ENSZ Kábítószer és Szervezett Bűnözés Elleni Hivatalának (UNODC) év eleji, New Yorkban közzétett jelentésében.

A bécsi székhelyű szervezet által készített – a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) adatait is felhasználó –  dokumentum szerint e kizsákmányoltak legalább 136 különféle állampolgárságú személyek, többségükben nők, de a gyermekek száma folyamatosan nő. A világszervezet szerint 118 országot sikerült azonosítani, ahol az áruként kezelt, eladott személyeket prostitúcióra vagy rabszolgamunkára kényszerítik, elsősorban éttermekben, halfeldolgozó üzemekben, bordélyházakban, farmokon vagy magánházaknál.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.