A hét közepén eldől a takarékok sorsa

Arra kérik a takarékszövetkezetek a köztársasági elnököt, hogy ne írja alá a szövetkezeti integrációról szóló törvényt, hanem küldje vissza az Országgyűlésnek.

Magyar Nemzet
2013. 07. 02. 3:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jogorvoslatért fordult Áder János köztársasági elnökhöz a múlt héten elfogadott takarékszövetkezeti integrációs törvény miatt a 105 tagot tömörítő Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ), mert úgy gondolja, hogy a friss jogszabály több ponton súlyosan sérti az alaptörvény egyes rendelkezéseit – adta hírül közleményében a szervezet. A Magyar Nemzet ezzel szemben úgy értesült a Köztársasági Elnöki Hivataltól, hogy a szövetség nem hivatalos kérelmet, hanem csupán egy levelet juttatott el hozzájuk. Kérdésre válaszolva a hivatal munkatársa megjegyezte: a június 27-én elfogadott törvény aláírására a köztársasági elnöknek öt munkanapja van, az OTSZ levelére adott válaszát viszont nem köti határidő.

Tehát Áder Jánosnak a hét közepéig kell döntenie arról, hogy aláírja-e a törvényt. Egyébként a lap úgy értesült, hogy a szövetség Orbán Viktornak is címzett egy levelet, amelyben egyebek között arra kéri a miniszterelnököt, segítse elő, hogy konzultáció kezdődjön az új szabályozásról az állam és a szövetkezetek között. Mint arról már olvashattak, az új szabály értelmében a Magyar Posta is belépne a szövetkezetek ernyőintézménye, a Takarékbank tulajdonosai közé, így az állam lenne a többségi tulajdonos az eddig a takarékok által birtokolt pénzintézetben.

Dávid Ferenc, a Vállalkozók Országos Szövetségének főtitkára a lapnak elmondta, hogy a köztársasági elnöknek küldött levélre az lehet a válasz, ha Áder János nem írja alá a törvényt, hanem konzultáció céljából visszaküldi az Országgyűlésnek. Ezáltal az állam és a takarékszövetkezetek képviselői időt nyernének, és pótolhatnák az elmaradt szakmai egyeztetéseket. A szakember szerint a jogszabály egyes pontjai a magántulajdon biztonságát és a vállalkozás szabadságát is sértik.

Dávid Ferenc hangsúlyozta: az OTSZ tagjainak nem az állami tulajdon jelenlétével van problémájuk, hiszen korábban a Magyar Fejlesztési Bank 38 százalékos részvénycsomag-vásárlását is támogatták, hanem azzal, hogy miután a Magyar Posta is meghatározó tulajdonossá vált a Takarékbankban, a szövetkezetek kisebbségbe kerültek.

(Csécsi László)

A teljes cikket a keddi Magyar Nemzetben olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.