A kedden beterjesztett és kivételes sürgős eljárásban megtárgyalt, 214 igen és 42 nem szavazattal elfogadott jogszabály célja a preambulum szerint a takarékszövetkezeti szektor átalakítása, mivel a tőkeellátottsága alacsony, szervezettsége és szolgáltatási szintje nem megfelelő, és félő, hogy jelenlegi formájában hosszú távon nem lesz működőképes.
A törvény rögzíti, hogy az állam fontos tulajdonosi pozíciót szerez a szektorban, s a rendszer átalakítására, professzionalizálására és átszervezésére használja. Az így feljavított és megerősített szektorban megfelelő időn belül értékesíteni kívánja pozícióit, ha a pozitív folyamatokat visszafordíthatatlannak látja.
A törvény értelmében létrejövő takarékszövetkezeti integráció két központi szerve a központi banki funkciókat már jelenleg is ellátó TakarékBank, a másik az újonnan létrejövő, a prudenciális szabályozással, intézményvédelemmel és szavatolótőke-szolgáltatással foglalkozó integrációs szervezet.
Vojnits Tamás kormánybiztos elmondása szerint a jogi kereteket nem változtatja meg az új rendszer, a helyi takarékszövetkezetek úgy működnek, mint eddig. A cél, hogy az újjászervezett szövetkezeti hitelintézeti szektor képes legyen megfelelni az unió szigorodó tőke- és likviditási követelményeinek, és ki tudja használni a szorosabb integráció előnyeit. A javuló szolgáltatásoknak köszönhetően a vidék bankja magasabb színvonalon szolgálhatja ki a több mint egymillió vidéki ügyfelet.
A kis bankok és a nagy pénzintézetek előnyeit és szolgáltatásait ötvözik majd a jövőben – a most elinduló nagyarányú változtatások után – a hazai takarékszövetkezetek. Ügyfélnek és tulajdonosnak is érdemes lesz jelen lenni a százmilliárd forinttal megsegített bankhálózatban Vojnits szerint, aki a Magyar Nemzetnek adott interjújában kiemelte: a cél az, hogy biztosabban álljanak a lábukon, több nyereségre és piaci részesedésre tegyenek szert a magyar tulajdonban lévő hitelszövetkezetek.
Nagyobb szerepet szán a kormány a takarékszövetkezeteknek az ország pénzügyi vérkeringésében, részesedésüket tíz éven belül két-háromszorosára növelnék – mondta Fónagy János, a fejlesztési tárca államtitkára. Hozzátette: az uniós források több mint felét a kis- és közepes vállalkozásoknak nyújtanák, és a takarékszövetkezetek ebben a folyamatban is szerepet játszanának.