Farkas Zoltán (Fidesz) elmondta: az új szabályozás a horgászsport és a horgászturizmus fejlődését segíti elő, a horgászszervezetek a jövőben nagyobb teret kapnak a természetes vizek hasznosításában. A törvény szigorúan védi a halállományt, tilalmi időszakokat rendel el a szaporodási területekre és az ívási időszakokra, szankcionálja az orvhorgászatot. A cél a természetes vizek halállományának növelése, az őshonos fajok ismételt megjelenése.
Hozzátette, hogy az ország halakban gazdag vizei éves szinten mintegy 30 milliárd forint többletbevételt hozhatnak a horgászturizmusnak, ami a Körösök-völgyében több száz millió forint pluszbevétel lehet.
Békés megyében a vendégfogadás közvetetten több száz családnak nyújt megélhetést. A horgászegyesületek száma országosan több mint ezer, a tagok száma 320 ezer. Békés megyében 85 egyesület 12 500 tagot számlál.
A törvény továbbra is teret enged a legális halászatnak a természetes vizeken, miközben tiltja a halállományra káros halászeszközök és módszerek alkalmazását. A vizeken mintegy 100-150 hivatásos halász és kétezer hobbihalász tevékenykedik. Részükre a törvény biztosítja a tevékenység folytatását a korábbiaknál szigorúbb szabályozás mellett.
Békés megyében 22 hivatásos halász dolgozik – mondta Farkas Zoltán, hozzátéve, hogy a halgazdálkodási feltételek jogszabályi változása miatt több hagyományos halászatot folytató hivatásos halászra lesz szükség, ezért a megyében halászképzést indítanak felnőttképzés keretében.