Bűnösnek találták a Goldman Sachs egyik kereskedőjét

Ez az egyik legnagyobb horderejű bírósági végzés, amely a válsághoz kötődik. Az ilyen ügyekben az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet eddig mindig alulmaradt.

csitK
2013. 08. 02. 14:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.


A francia Fabrice Tourre 2008-tól dolgozott a GS londoni befektetési részlegénél. Az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) 2010 áprilisában jelentette be, hogy csalás gyanújával eljárást indított a Goldman Sachs és személyesen a francia férfi ellen.

A vizsgálatban a brit Pénzügyi Szolgáltatások Hatósága (FSA) is részt vett. A vád szerint a Goldman Sachs 2007-ben olyan, kockázatterítő céllal értékpapírosított szintetikus kötelezvényportfóliót (cdo-t) kínált, amelybe nem elsőrendű amerikai jelzálog-követeléseket is fedezetként csomagolt, továbbá elhallgatta a befektetők előtt, hogy a portfólió összeállításában jelentős szerepe volt egy fedezeti alapnak.

A Paulson & Co. fedezetialap-társaság eközben az amerikai értékpapír-felügyelet szerint pozíciókat vett fel az amerikai jelzálogkötvény-piac összeomlására – ezzel indult a nagy válság –, így a GS terjesztette cdo-termék ellen is. Az összeomlás be is következett, és az amerikai tőzsdefelügyelet szerint felmerült Paulson és a Goldman közti összejátszás gyanúja.

A tranzakciós láncolaton a fedezeti alap egymilliárd dollárt nyert, a külsős befektetők nagyjából ugyanennyit buktak. A legnagyobb egyedi károsult a Royal Bank of Scotland volt, amely 840 millió dollár veszteséget szenvedett el. Később a bankot embertelen nagy tőkeinjekcióval megmentette a brit kormány.

A fő vádlott Tourre volt, akit hároméves eljárás után csütörtökön felelősnek mondott ki egy manhattani bíróság. Az ítélet szerint a francia férfi bűnös intézményi befektetők megtévesztésében, és felelős a veszteségekért is. Tourre pénzbüntetésre és a sötét ügyletből eredő profit visszafizetésének elrendelésére számíthat.

A Financial Times kommentárja szerint a jogi győzelem jól jött a SEC-nek, mert a válsághoz kapcsolódó ügyekben eddig mindig alulmaradt. A Goldman-csoport már 2010-ben egyezségre jutott a tengerentúli pénzügyi felügyelettel: elismerte, hogy „hibákat” követett el, és hatalmas bírságot fizetett. Azt azonban cáfolják, hogy direkt állítottak volna össze olyan portfóliót, melyről tudták, hogy csökkenni fog az értéke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.