Hamarosan megtárgyalja az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottsága a harmadik országbeli, vagyis az Európai Unión kívüli, befektetési szándékkal érkező külföldiek letelepedési államkötvény-vásárlási programjának módosításait. Amennyiben a testület zöld jelzést ad a változtatásoknak, a parlament már szeptemberben szavazhat a törvénymódosításról. Az új tervezet szerint mérséklik a külföldiek adminisztrációs terheit, vagyis az eddigi jogszabályi előírásokkal ellentétben nem kell személyesen megjelenniük a letelepedési engedély igénylésekor.
További könnyítés, hogy a befektetőket mentesítik a bevándorlási törvény által előírt 180 napot meghaladó külföldi tartózkodás tilalma alól. A változtatások a gyakorlatban annyit tesznek, hogy a programban részt vevőknek nem kell családostul megjelenniük Budapesten az engedély igénylésekor, illetve szintén nem kell évente kétszer Magyarországra látogatniuk.
Jelenleg még az a szabály, hogy attól a külfölditől, aki hat hónapnál több időt tölt hazánkon kívül, az idegenrendészeti hatóság visszavonhatja az engedélyt. Ez a törvényi előírás ugyanakkor teljesen hatástalan, hiszen a visszavont engedély birtokosa gyakorlatilag bármikor kérvényezhet új letelepedési engedélyt az általa lejegyzett ötéves állampapír futamideje alatt.
A program feltételeinek enyhítésére azért van szükség, mert óriási a verseny a pénzpiacokon: a válság egyik tanulsága ugyanis, hogy a klasszikus nagybefektetői irányok megváltoztak, és felértékelődött a kisebb összeggel, hoszszabb távra gondolkodó ügyfelek szerepe. Ráadásul az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) július végéig csupán tíz ilyen kötvényt értékesített a közvetítő vállalkozásoknak, miközben a következő két évben 2-3000 kötvényt eladását tervezte hazánk.
Wiedemann Tamás
A teljes cikket a pénteki Magyar Nemzetben olvashatja.