A fejlesztést az tette szükségessé, hogy az elmúlt évtizedekben a területen számos kedvezőtlen beavatkozást végeztek – közölte a dombóvári önkormányzat szerdán az MTI-vel. A völgy élőhelyeinek vízellátottsága a patak szabályozásával romlott, a leértékelődött területen nagy számban jelentek meg az inváziós növényfajok; az elhanyagolt területen jelentős mennyiségű építési törmeléket raktak le a környéken élők. Az 57 millió forintos európai uniós projekt célja az volt, hogy visszaállítsák a helyi védettségű terület természetközeli állapotát.
A munkák során kiirtották az inváziós növényfajokat, és összesen 33 600 fát ültettek el. A telepített fajok között a legtöbb, 23 520 darab mézgás éger, emellett 2400-2400 magyar kőrist és kocsányos tölgyet, 1200 vadkörtét, valamint több száz vadalma-, madárcseresznye- és kislevelű hársfát ültettek el. Az önkormányzat tájékoztatása szerint elszállították az illegálisan lerakott hulladékot is.
A Kis-Konda-patak környéke kedvelt élőhelye több rigófajnak, rozsdafarkúaknak, szajkóknak, és védett madárfajok is rendre megjelennek a regionális ökofolyosó részét képező területen.