A NAK-kal tíz szervezet írta alá most közös tevékenység alapelveit rögzítő dokumentumokat, egyebek mellett a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), a Magyar Állattenyésztők Szövetsége, az Agrárgazdasági Kutató Intézet, valamint a Magyar Biokultúra Szövetség. Az együttműködési megállapodásokat Győrffy Balázs, a NAK elnöke és a különböző szervezetek vezetői látták el kézjegyükkel.
Győrffy Balázs beszédében a többi között azt mondta, hogy a köztestület azért tartja fontosnak a most megkötött megállapodásokat, mert fel kívánja hívni arra a figyelmet, hogy összefogással többet és hatékonyabban lehet tenni a magyar termelői és feldolgozói szektor érdekében. Külön is felhívta a figyelmet az üzleti tisztességre és a kiegyensúlyozott piaci viszonyok fontosságára. Kérte, hogy közösen segítsék a tisztességesen, legális, átlátható körülmények között tevékenykedő vállalkozásokat.
A nyáron elfogadott sertésstratégia megvalósítása megkezdődött, egyes elemei már működnek. A közös munka a sertéságazat fejlesztése érdekében eredményes lesz – hangoztatta a vidékfejlesztési miniszter pénteken Budapesten, az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kiállítás és Vásár (OMÉK) szakmai fórumán.
Orbán Viktor miniszterelnök ugyanitt arról beszélt, hogy a vidékstratégiának köszönhetően véget ért a küszködés időszaka hazánkban, a magyar föld védelmet élvez.
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter pedig azt hangsúlyozta, hogy az Európai Unió új Közös Agrárpolitikájának szabályozási kereteit a soros magyar elnökség ideje alatt fogadták el, ebben egyértelművé tették, hogy az életképes élelmiszer-termelés, a természeti erőforrásokkal való fenntartható gazdálkodás, a vidéki közösségek és munkahelyek fenntartása, megőrzése az Európai Unió mezőgazdaságának alapja.
A NAK elnöke az MTI-nek azt is elmondta: a megállapodásokat testre szabták, azaz minden szervezet esetében specifikusan azon a területen dolgoznak közösen, ahol a leginkább tudják egymás tevékenységét támogatni. Példaként hozta fel, hogy a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. nem ugyanazon kérdéskörökben működik majd együtt a NAK-kal, mint az MKIK, azaz minden együttműködésben a közös területekre helyezik a hangsúlyt.
Győrffy Balázs arról is beszélt, hogy a NAK általános alelnökét, Kis Miklós Zsoltot választotta meg egyik alelnökének az egyéni gazdálkodók legbefolyásosabb európai szintű érdekképviselete, a Mezőgazdasági Szakmai Szervezetek Bizottsága (COPA). Kis Miklós Zsolt megbízatása két évre szól.
A COPA-nak az EU tagállamaiból jelenleg 61 teljes jogú, az EU-n kívüli országokból pedig 31 partnerségi viszonyban lévő szervezet a tagja. Kiemelte: a szervezet történetében ez az első alkalom, hogy az EU-hoz újonnan csatlakozott tagállamokat három alelnök is képviseli az elnökségben.
A NAK az egész magyar agrárium szempontjából is nagy jelentőségűnek tartja, hogy a COPA Kis Miklós Zsoltot választotta az egyik alelnöki posztra. Mindez a magyar agrárgazdaság súlyát is várhatóan megnöveli majd az EU-ban. Hangsúlyozta továbbá a térségbeli országok – V4-ek és a körülöttük csoportosulók – együttműködésének fontosságát is.