Csodálatos munkát végzett a válság közepette is, maradnia kellene

Warren Buffett befektetési guru, a Berkshire Hathaway befektetési cég vezetője szerint Ben Bernanke Fed-elnöknek folytatnia kellene munkáját.

NT
2013. 09. 20. 20:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Buffett csütörtökön késő este nyilatkozott a CNBC hírtelevíziónak Amerikában, és azt mondta, hogy Bernanke csodálatos munkát végzett az elmúlt 5 évben, mióta kitört a pénzügyi válság.

Ben Bernanke megbízatása jövő év elején lejár, és Barack Obama amerikai elnök számára az egyik legnagyobb kérdés, hogy kit jelöljön utódjának. Bernanke elvileg maradhatna a Fed elnöke, de sajtóhírek és az amerikai kormányzatból érkező utalások szerint nem szeretné folytatni a munkáját.

Obama első jelöltje Bernanke utódjának Larry Summers volt, Bill Clinton korábbi elnök pénzügyminisztere. Summers azonban visszalépett a jelöltségtől, mivel a demokrata pártból többen is ellenezték kinevezését. Obama második jelöltje valószínűleg Janet Yellen lesz, akit a szakmabeliek jó szakembernek tartanak, de nem értékelik igazán nagyra.

„Én egyáltalán nem ismerem Yellent, én Bernankét ismerem” – mondta Buffett a CNBC-nek. Szerinte a következő Fed-elnöknek nehéz dolga lesz, mert nagyon megnőtt a szervezet által kezelt portfólió, ezért esélyt kellene adni a mostani elnöknek, hogy befejezze a munkát, amit elkezdett. Buffett szerint a Fed kötvényvásárlási programja még nem teljesítette célját, a gazdaság egy helyben toporog.

Ben Bernanke megítélése általánosságban is jónak mondható. A Pew Research Center felmérése szerint az amerikaiak 38 százalékának van kedvező véleménye róla. 2008 márciusában ez az arány még csak 24 százalék volt. Bernanke mára ismertebb is lett, öt évvel ezelőtt az amerikaiak 55 százaléka nem tudta, kicsoda, 2013 szeptemberére ez az arány 32 százalékra csökkent.

Bernanke népszerűbb az ötven év fölöttiek, a magasabb iskolai végzettségűek és azok között, akik úgy látják, hogy a részvénypiac már kiheverte a válságot. Ennek ellenére furcsamód csökkent Bernanke elfogadottsága a republikánusok között. 2008-ban 36 százalékuk kedvelte, 12 százalékuk elutasította őt, de mára 32 százalékra csökkent a támogatóinak aránya és 42 százalékra nőtt az ellenzőié.

A Pew kutatóközpont nem adott magyarázatot a republikánusok érzelmeinek megváltozására, de valószínűnek látszik, hogy többet nyomott a latban Bernanke megítélésénél, hogy hatékonyan dolgozott együtt a demokrata Barack Obamával, mint a Fed sikeres vezetése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.