A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének közgazdászai felzárkózó térségi áttekintésükben felidézték, hogy Magyarország a héten – még a Fed bejelentése előtt – ötmilliárd dollárig terjedő dollárkötvény-kibocsátási szándékot jelentett be az amerikai értékpapír-felügyeletnél (SEC).
A bankcsoport londoni elemzői szerint Magyarország jól ki is tudná használni devizakötvény-kibocsátásra a Fed döntése nyomán kialakult kedvező piaci finanszírozási környezetet, amely várhatóan addig áll rendelkezésre, amíg az amerikai jegybank „nem indul el ismét a kijárat felé”, vagyis nem kezdi el havi 85 milliárd dolláros likviditáspótló keretének csökkentését.
A Morgan Stanley pénteki elemzése alapján a cég stratégái úgy tartják, hogy a Fed döntése teremtette kedvező környezetben Magyarország az alkalmat kihasználva visszatérhetne az elsődleges tőkepiacra, és az év végéig 1,5-2,5 milliárd dolláros kibocsátásra nyílhatna módja.
Az amerikai monetáris mennyiségi enyhítés visszafogásának világszerte nagy piaci meglepetést keltő halasztása londoni elemzői vélemények szerint más felzárkózó gazdaságok számára is lehetőséget teremthet a tőkepiaci megjelenésre.
Timothy Ash, a Standard Bank londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott vezető közgazdásza a Fed döntése utáni értékelésében közölte: azzal számol, hogy a feltörekvő piaci adósok hamarosan hullámokban jelennek meg a nemzetközi tőkepiacon, kihasználva a még mindig nagyon olcsó finanszírozással jellemzett kondíciókat és a valószínűsíthetően meglóduló befektetői keresletet.
Ez életmentőnek bizonyulhat olyan magas adósságmegújítási igényű szuverén adósok számára, mint Törökország, Szerbia vagy Ukrajna. A Fed-döntés nyomán kialakuló piaci helyzet most „valamivel hosszabb ideig” hozzásegíti ezeket a gazdaságokat jelentős államháztartási és külső finanszírozási igényeik piaci fedezéséhez – jósolta a Standard Bank vezető londoni elemzője.