A Vidékfejlesztési Minisztérium politikai államtitkára megerősítette a lap azon információit, amelyek szerint az ügyben Újvári Miklós, a Világgazdaság felelős szerkesztője is érintett. Elmondta, azt követően fordult a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz, hogy tudomására jutott, egyesek ismét olyan földekre adtak be támogatási kérelmet, amely területekhez semmi közük sincs. Szerinte a mostani esetek körülményei arra utalnak, nem egyszerű csalássorozatról van szó. Bizonyos körök – fejtette ki –, úgy tűnik, mindent megtennének azért, hogy kormányellenes hangulatot szítsanak a gazdák körében.
A gazdálkodók a jogosulatlan kérelmek miatt addig nem juthatnak hozzá a nekik járó támogatásokhoz, amíg a kifizetőügynökségként eljáró Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal nem tisztázza, ki a tényleges jogosult. Ez jelentős fennakadásokat okoz a szervezet működésében.
Budai Gyula meglátása szerint a gazdasági napilap vezetője nem lett volna képes egyedül véghezvinni cselekedetét, ehhez bűntársakra is szüksége lehetett, akik felkészítették rá, miként kell támogatást kérni, s megjelölhették azt is, mely területekre jelentse be igényét. A Magyar Nemzet kedden megkereste Újvári Miklóst is, aki azt mondta, nem kíván az ügyben nyilatkozni.
– Nem tartom véletlennek, hogy az önkormányzattól a családom által bérelt területre jelentett be jogosulatlan támogatási igényt a Világgazdaság című napilap kormányellenes cikkeiről ismert felelős szerkesztője – mondta a lap megkeresésére Péter Mihály. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszervezetek Szövetségének Pest megyei alelnöke arról számolt be, hogy a közelmúltban az érintett földeket, amelyeket a bagi önkormányzattól bérelnek, családi gazdaságuk műveli. A területre azonban „rájelentkezett” Újvári Miklós, mint a földet használó személy, gyepként megjelölve a szóban forgó birtokot, ami egyébként ugyancsak nem felel meg a valóságnak.
– A Világgazdaság vezető embere első megkeresésemre tagadta, hogy támogatási igényt jelentett volna be a kifizető ügynökséghez, majd másnap soron kívül beszerezte a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól az ügyfélkódját – ami elengedhetetlen az ügyek intézéséhez –, és azonnal lejelentkezett a területről. Személyes találkozásunkkor adatainak jogosulatlan használatára hivatkozott, de amikor javasoltam neki, hogy tegyünk rendőrségi feljelentést, amit én, mint ügyvéd megszerkesztek a részére, ettől fölöttébb idegesen elhatárolódott, s kérte, az ügyben ne tegyek jogi lépéseket – vázolta fel a történteket Péter Mihály. Mint mondta, később megtudta, hogy Újvári Miklós más Pest megyei területekre is támogatási kérelmet nyújtott be. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tanácsadóitól úgy értesült, hogy nem elszigetelt esetről van szó. Csak Pest megyében többtucatnyi esetről tudnak, amikor erre semmilyen jogosultsággal nem rendelkező személyek, szinte kivétel nélkül 30-31 hektáros területekre adtak be támogatási kérelmeket. Ez pedig jelentősen lelassítja a támogatások kifizetését, mivel a vidékfejlesztési hivatal minden ilyen esetben köteles lefolytatni a jogosultsági vizsgálatokat.
A Magyar Nemzet megkeresésére a Fővárosi Főügyészség arról tájékoztatott, hogy már több mint negyven cég érintettségét vizsgálják a vidékfejlesztési tárca korábbi bejelentése nyomán, amelynek következtében négy személyt gyanúsítottak meg, köztük a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal egyik volt vezetőjét. Az ügyészség – jogosulatlan földalapú támogatások igénylése miatt – még október közepén rendelt el nyomozást különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntett kísérlete, valamint hivatali visszaélés bűntett gyanújával. Az ügy részleteiről Budai Gyula annak idején azt mondta, a szóban forgó bűnözői körök az idén hoztak létre olyan gazdasági társaságokat, amelyek május 15-e után olyan terültekre adtak be támogatási kérelmeket, amelyekhez semmi közük nem volt.