A tárcavezető erről a 2014-es költségvetés elfogadását követően tartott sajtótájékoztatóján beszélt kedden a Parlamentben. Közlése szerint arra törekedtek, hogy a büdzsé egyszerre teremtse meg a pénzügyi stabilitást, illetve érdemben csökkentse a háztartások, családok terheit. Mind a két cél maradéktalanul teljesült, mert a családok terhei a rezsicsökkentés következtében jelentősen mérséklődni fognak 2014-ben, ennek az átvezetése megtörtént, a további lépések előkészítése most zajlik – jelentette ki. Hozzátette, az elfogadott családi adókedvezmény, a gyed extra bevezetése és a diákhitel-kedvezmény miatt is csökkennek a családok terhei.
Az Országgyűlés kedden fogadta el a 2014-es költségvetést.
Varga Mihály elmondta: az intézkedések között szerepelnek olyan bérnövelő intézkedések, amelyek az egészségügyi ágazatban, a szociális ágazatban dolgozókat és a pedagógusokat fogják érinteni 2014-ben. Jövőre a nyugdíjak 2,4 százalékkal nőnek, ezzel a kormány azt a vállalását teljesíti, hogy a nyugdíjak megőrzik a reálértéküket – emelte ki.
Az év jelentős fordulatának nevezte, hogy az ország augusztusban előtörlesztette az IMF-hitelt, ezzel a kormány gazdaságpolitikai értelemben is teljes mértékben önállóan tudja meghozni a döntéseit. Emlékeztetett arra is, hogy idén júniusban Magyarország kikerült a túlzottdeficit-eljárás alól.
„Ezek voltak azok a lépések, amelyek megalapozhatták azt, hogy a 2014-es költségvetést sokkal nagyobb biztonsággal tudjuk megtervezni” – fogalmazott. Ismertette: az idén októberben indult téli közfoglalkoztatási programra több mint 30 milliárd forintot fordítanak a költségvetésből.
A jövő évi költségvetés tartalmazza az uniós támogatások felhasználásának új rendszerét is, a források 60 százalékát gazdaságfejlesztésre költik – mondta. Véleménye szerint fontos eleme a 2014-es költségvetésnek az elmúlt három évben kialakított arányos és kölcsönös tehervállalás.
Kérdésre válaszolva közölte: a Kúria devizahitelek ügyében hozott hétfői döntését a kormánynak értékelnie kell, s a munkát folytatni szükséges annak érdekében, hogy az ország és a háztartások sebezhetősége a jövőben csökkenjen. Az a cél változatlan, hogy a kabinet a jelzálogalapú devizahiteleket kivezesse és további lépéseket tegyen a devizahitelesek érdekében – hangsúlyozta. Hozzátette: a Kúria beadványáról – az árfolyamrés és a szerződések ügyében – az Európai Bíróság döntését várják.