Messze még a nyugati gazdaságok szintje

Kína hatalmas fejlődésen ment át a reformok több mint három évtizeddel ezelőtti kezdete óta.

NT
2014. 06. 16. 20:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Li Ko-csiang (Li Keqiang), aki a héten – népes üzletember-küldöttség élén – háromnapos hivatalos látogatást tesz Londonban, a tekintélyes konzervatív brit napilapban hangsúlyozta: Kína még távolról sem érte el fejlesztési célkitűzéseit, a Világbank szabványaival számolva például 200 millió kínai most is a szegénységi küszöb alatti jövedelmekből él.

A fejlődés meglehetősen egyenetlen a városi és a vidéki térségek, valamint az egyes országrészek között: az egy főre jutó hazai össztermék (GDP) bizonyos belső tartományokban alig a harmada a tengerparti térségekének – írta a kínai miniszterelnök.

Li a megoldásra váró feladatok érzékeltetésére három olyan sürgető problémát sorolt fel, amelyek mindegyike 100 millió embert érint. Csak Kelet-Kína nagyvárosaiban 100 millió, vidékről érkezett migráns munkavállaló státusát kell rendezni, további 100 millió vidéki bevándorló állandó elhelyezését kell megoldani Kína középső és nyugati térségeiben és megfelelő lakáskörülményeket kell teremteni 100 millió olyan városi lakosnak, akik lepusztult városnegyedekben élnek.

Li Ko-csiang szerint a kínai gazdaság 7,5 százalékosra becsült idei növekedési üteme lassabb, mint korábban, de ez a normális, és a kínai gazdaság mérete alapján e növekedési ütem is évente hozzávetőleg ezermilliárd dollárnyi nominális gazdasági pluszértéket jelent.

Modernizációs céljai elérése végett Kínának továbbra is a piacorientált reformok útján kell haladnia, és még nagyobb mértékben nyitnia kell a külvilág felé. Ennek érdekében a kínai kormány tovább szélesíti az egyén és az üzleti szféra gazdasági aktivitási mozgásterét, ezzel egyidejűleg azonban szigorúbb felügyeletet gyakorol, és keményebb büntetéseket szab ki a szellemi tulajdonhoz fűződő jogok megsértéséért, a környezetszennyezésért és az igazságos verseny szabályainak áthágásáért. Ez egyenlő feltételeket és szélesebb fejlődési mozgásteret ad a külföldi és a kínai befektetőknek egyaránt – hangsúlyozza cikkében a kínai miniszterelnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.