Ahogy tavaly a párizsi olimpián, úgy idén a szingapúri világbajnokságon is borult a nyíltvízi úszók programja, mert a víz minősége nem volt megfelelő. Ahogy tájékoztatás sem volt az, az első versenyszám előtti éjszaka, amikor már úszóink aludtak, derült ki, hogy másnap reggel nem ugorhatnak vízbe. De Gellért Gábor szövetségi kapitány elmondása szerint nem ez okozta a legfőbb nehézséget versenyzőinknek Sentosa szigeténél, hanem a túl meleg víz.

A meleg víz és az agresszív ellenfelek gondot okoztak nyíltvízi úszóinknak
– Szögezzük le: rossz döntést hoztunk azzal, hogy a Fülöp-szigeteken akklimatizálódtunk, és huszonhat-huszonhét fokos nyitott medencében készültünk a rajtra.
Ide kellett volna jönni Szingapúrba, és itt hozzászokni a meleg vízhez, nincs mit szépíteni rajta, Rasovszky Kristóf, Betlehem Dávid és Mihályvári-Farkas Viktória is „megfőtt” tíz kilométeren. És még valami: ez nem a versenyzők hibája! Nem azért nem értek el jobb helyezést, mert nem dolgoztak eleget, sőt. Aztán ahogy rövidültek a távok, ahogy egyre jobban megszokták a mieink a meleg vizet, egyre jobban is úsztak. Viszont nem lehet szó nélkül elmenni a rendezők felelőtlensége mellett: sokan feladták, ájulás miatt tucatnyi úszót húztak ki a vízből – óriási szerencse, hogy nem történt tragédia. Ilyen meleg vízben egyszerűen nem lehet versenyt rendezni.
– állapította meg a kapitány a Nemzeti Sportnak adott interjújában.
Versenyzőinknek a nem éppen sportszerű, agresszív ellenfelek is sok problémát okoztak, Betlehem Dávidnak öt kilométeren is juthatott volna érem, ha a francia Marc-Antoine Olivier nem annyira erőszakos mellette.
– Nincs mese, ezt még jobban meg kell tanulni – világított rá Gellért Gábor. – Nem így kellene bíráskodni, hiszen a sportág szabályai szerint ilyeneket nem lehetne engedni. Viszont ha engedik, nincs mese, fel kell venni a kesztyűt – muszáj alkalmazkodni. És van, akinek ez sikerül: nézze csak meg mindenki Fábián Bettinát! Őt aztán nem tudja senki sem arrébb tenni a vízben, hiába nádszálvékony lány. Sajnos vannak olyan versenyzők, akik a bírói engedékenység örve alatt ilyen eszközökkel is élnek.
Gellért Gábor elégedett
A feszültség ugyanakkor a nyíltvízi versenyszámok befejezésének idejére nagyjából elillant, ehhez hozzájárult az is, hogy egy ezüstjével (Betlehem Dávid – 3 km) és két bronzérmével (Fábián Bettina – 3 km, Fábián Bettina, Mihályvári-Farkas Viktória, Rasovszky Kristóf, Betlehem Dávid – 4×1,5 kilométeres csapatverseny) az érmek számát tekintve a legeredményesebb világbajnokságát zárta a küldöttség. Összességében így a szövetségi kapitány is nagyon elégedett.
– Amekkora feszültség uralkodott a csapatban napokig, amennyire értetlenül álltak a történések előtt, annyira örülünk így, a nyílt vízi versenyek végén. Ez egy ilyen sportág, itt nem mindig ugyanaz nyer, itt mindig mások a körülmények, sokat számít, ki hogyan alkalmazkodik a helyzethez. A világbajnokság előtt azt mondtam, a négy legjobbunk mindegyike szerez érmet Szingapúrban – ebben a kijelentésben természetes benne volt az is, hogy a váltónk odaér a dobogóra, mert abban, hogy a csapatunk érmes lesz, biztos voltam.