Segíti a bővülést az otthonteremtés

A családi otthonteremtési kedvezmény – a lakásépítéseken keresztül – az elmúlt hat év alatt összesen a nemzetgazdasági hozzáadott érték 1,8 százalékának realizálásához nyújtott közvetlenül támogatást. Ezenfelül további növekedési hatást eredményeztek a csok, illetve a falusi csok keretei között megvalósult ingatlanfelújítások, valamint -korszerűsítések is – ismerteti a konvergenciaprogram.

2022. 05. 02. 5:52
Nemes Olívia; Nemes-Bogdándy Éva; Nemes József
Debrecen, 2018. augusztus 12. Nemes Olívia, Nemes-Bogdándy Éva és Nemes József (b-j) a konyhai részben beszélget. A Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) két gyerek után igényelhető támogatásának felhasználásával házat épített a debreceni Nemes család. Saját terveik alapján, 600 négyzetméteres telken készült el az egyszintes, 120 négyzetméteres hasznos lakóterületű épület, a város egyik zöld övezetében. MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor *************************** Kedves Felhasználó! Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemű – különösen szerzői jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó készítője közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelőssége e körben kizárt. Fotó: Oláh Tibor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt években a kormány számos, a lakásépítéseket keresleti és kínálati oldalról egyaránt ösztönző intézkedést hozott. Ezekről ad összegzést a kabinet legfrissebb konvergenciaprogramja. A dokumentum felidézi, hogy a többi között 2015 decembe­rében döntés született a lakásértékesítések áfakulcsának öt százalékra történő átmeneti csökkentéséről, a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) emeléséről és az adó-visszatérítési támogatás bevezetéséről. 

Majd 2021-től kezdődően a családoknak elérhetővé vált Magyarország eddigi legnagyobb otthonteremtési programja is, amely a lakásáfa további átmeneti csökkentése mellett a csok kibővítését is magában foglalja: a támogatás már többgenerációs otthonok létrehozásához is felhasználható és felújítási támogatás, valamint kedvezményes felújítási hitel is igényelhető.


Az otthonukat csokkal vásárlók teljes illetékmentességre jogosultak, valamint visszaigényelhetik a lakásáfát. Az elmúlt hat év az otthonteremtési program sikerességét bizonyítja. Ez idő alatt összesen 168 ezer háztartás csokkérelmét fogadták be a bankok 492 milliárd forintot meghaladó összértékben, ami az éves hazai GDP egy százalékát megközelítő összeg.

A 2016–2021-es időszakban már a 448 milliárd forintot is elérte a 151 ezer családnak csok keretében nyújtott támogatás összértéke. Ezen túlmenően a falusi csok keretei között – amely a kedvezményezett kistelepüléseken használt lakás és ház vásárlására, illetve a megvásárolt ingatlan felújítására, korszerűsítésére nyújtott családtámogatás – 2019. július óta további 28 ezer család 153 milliárd forint összértékű kérelmét fogadták be és 141 milliárd forint összértékű szerződéskötés született összesen közel 26 ezer családdal.

A konvergenciaprogram kiemeli, hogy a kormány intézkedéseinek eredményeként a történelmi mélypontot megjárt lakáspiac maga mögött tudta hagyni a 2008-as gazdasági válság okozta sokkot és az elmúlt hat év során dinamikus bővülés bontakozott ki a szektorban. Míg a 2013–2015-ös időszak folyamán átlagosan csupán hét-nyolcezer lakás épült, addig a 2020–2021-es évek átlagában – a koronavírus-válság ellenére – már a 24 ezret is meghaladta a kiadott használatbavételi engedélyek száma.

A dokumentum kitér arra is, hogy mindez hogyan dinamizálta a gazdaságot. A bejelentett otthonteremtést célzó döntések együttvéve számottevő hatást gyakoroltak a növekedésre. Az elmúlt hat év során összesen 111 ezer új lakás épült fel az országban, amelyből 49 ezer lakás valósult meg a családi otthonteremtési kedvezmény keretei között. A 2016–2021-es időszakban a lakásépítési szegmens GDP-arányos hozzáadott értéke éves átlagban 0,7 százalék körül alakult, amelyhez a csokos ingatlanok nagyságrendileg 0,3 százalékponttal járultak hozzá. 

Megállapítható, hogy a családi otthonteremtési kedvezmény – a lakásépítéseken keresztül – az elmúlt hat év alatt összesen a nemzetgazdasági hozzáadott érték 1,8 százalékának realizálásához nyújtott közvetlenül támogatást. Ezenfelül további növekedési hatást eredményeztek a csok, illetve a falusi csok keretei között megvalósult ingatlanfelújítások, valamint -korszerűsítések is – áll az összegzésben. 

A lakásállomány megújulását segíti elő az otthonfelújítási program is, amelynek keretében 2021-ben és 2022-ben összesen mintegy kétszázezer lakás korszerűsödhet, amellyel a nemzetgazdaság hozzáadott értéke az egyes években nagyságrendileg 0,4-0,6 százalékkal gyarapodhat.


Fontos, hogy a kedvező lakáspiaci folyamatok várhatóan az elkövetkező időszakban is folytatódnak, amelyet a kiadott építési engedélyek számának 2021 második negyedévétől kezdődő lendületes felfutása is előrevetít. 

Mindezek azért is kedvezők, mert az otthonteremtési program a növekedési hatásokon túlmenően egyben a családok gyermekvállalásának támogatásán keresztül a demográfiai kihívások kezelésében is fontos szerepet játszik – írja a konvergenciaprogram.

 

Borítókép: az elmúlt hat év során százhatvannyolcezer háztartás csokkérelmét fogadták be a bankok (Fotó: MTI/MTVA/Oláh Tibor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.