Az aszály ugyanakkor nem csak hazánkban öltött ebben az évben óriási mértéket.
Az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontja által közzétett jelentés szerint az Európai Unió területének 46 százalékát, főként a délnyugat-európai részeket súlyos szárazság fenyegeti.
A távirati iroda által idézett dokumentum szerint a több európai régiót már év eleje óta sújtó aszály tovább terjed és súlyosbodik. A csapadékhiány hatással van a folyók vízhozamára, továbbá csökkent a tárolt víz mennyisége, ami negatív hatást fejtett ki az energiaágazatra. A kutatók felhívták a figyelmet, hogy a vízellátással komoly gondok lehetnek a következő hónapokban, mivel az előrejelzések szerint a következő három hónapban a szokásosnál szárazabb időjárás várható Európa nagy részén.
A szárazság eddig Olaszországot érintette a legsúlyosabban, öt olasz régióban már korábban vízhasználati korlátozásokat vezettek be.
A kutatóközpont szerint a Pó folyó medencéje mentén ebben az évben súlyos aszályra kell számítani. Spanyolországban sem túl rózsás a helyzet, a víztározók vízmennyisége 31 százalékkal alacsonyabb a tízéves átlagnál, míg Portugáliában a vízenergia előállítására szolgáló vízmennyiség az előző hét év átlagának felét éri el.
A kutatók arra is rámutattak, hogy a vízhiány és a nagy hőség miatt Franciaországban, Romániában, Spanyolországban, Portugáliában, Olaszországban, Németországban, Lengyelországban, Szlovéniában, Horvátországban, Magyarországon is csökken a terméshozam.
Nem azonos a mérce. – Igazságos szabályozást kell bevezetni a növényvédőszer-használat csökkentésére – hívta fel a figyelmet Nagy István az agrárminiszterek brüsszeli tanácsülésén. A magyar tárcavezető szerint elfogadhatatlan, hogy egyes tagállamok a csökkentés után is több szert használjanak, mint mások jelenleg. – Nem azonos mértékben, hanem azonos mértékre kell levinni a tagállamok által felhasznált növényvédő szerek mennyiségét – mondta a miniszter. Nagy István közölte: a növényvédőszer-használat visszaszorítása során tekintettel kell lenni a tagállamok eltérő kiindulási pontjaira és az eddig elért csökkentésre. Majd hozzátette: a magyar agrárkormányzat azért fog dolgozni, hogy igazságos szabályozás szülessen, amely a környezeti célok mellett a gazdák versenyképességére is tekintettel van.