Aggódva figyelik a boltosok a pékáru fogdosását

Több hasznos tanács jelent meg a koronavírussal kapcsolatban, amelyeket a veszélyhelyzet idején különösen érdemes megfogadnia a felelősen gondolkodó fogyasztóknak.

2020. 03. 16. 11:34
Bolt
20200312 Békéscsaba Boltokban a dolgozók fertőtlenítik a dolgozók a kezüket, és a kosarakat is. Fotó: Imre György IGY Békés Megyei Hírlap Fotó: Fotó: Békés Megyei Hírlap/Imre György
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vásárláskor hasznos megelőzés, védekezés módjairól jelentetett meg gyakorlati tanácsokat az Országos Kereskedelmi Szövetség. Ebben arra hívják fel a figyelmet, hogy tanácsosabb nem a csúcsidőszakban meglátogatni az áruházakat, és ebben az időszakban biztonságosabb lehet, ha a kisgyermekek inkább otthon maradnak. Az eladótérben a vásárlók tartsanak biztonságos távolságot más személyektől, a polcok előtti válogatás vagy a csemegepult, a pénztár előtti sorban álláskor, a lehetőségekhez igazodó észszerű mértékben – tanácsolják a kereskedők, ahogy azt is, hogy a készpénz nélküli fizetéseket részesítsék előnyben a fogyasztók az üzletekben, ami gyorsabb, kényelmesebb is, akárcsak az önkiszolgáló kasszák. Vásárlás közben is figyelmet kell fordítani az egészségügyi szakemberek, a Nemzeti Népegészségügyi Központ általános ajánlásaira is, amelyek szerint az üzletekben tartózkodva a vásárló ne érintse meg kézzel az arcát, különösen az ajkakat, az orrát és a szemét. Követni érdemes a köhögés és a légzés higiéniai protokollját. Ez a száj és az orr eltakarását jelenti az egyik könyékhajlatunkkal vagy zsebkendővel, amit aztán a lehető leghamarabb zárt szemetesbe kell dobni. Arra is fel kell hívni a vásárlók figyelmét, hogy az áruházban ne köhögjenek vagy tüsszentsenek az ott tartózkodókra vagy a kihelyezett élelmiszeripari és más termékekre. Emellett nem szabad puszta kézzel összefogdosni a friss terméket vagy a pékárut, erre a célra kihelyezett fogóeszköz vagy eladótéri zacskó szolgál.

Fotó: Fotó: Békés Megyei Hírlap/Imre György

Az élelmiszerek internetes vásárlásakor a megrendelőket arra kérik az áruházláncok, hogy jelezzék, ha egészségügyi okok miatt lezárt területre kérnek kiszállítást, és meg kell adni az esetleges lezárás pontos határvonalát. Az áruházak munkatársai ugyanis a veszélyeztetett területekre nem léphetnek be, így a megrendelt áru átadását (amit csak a zárt terület határa előtt tudnak letenni, szatyorban) és az átvétel igazolását elektronikus úton lehet rögzíteni (pél­dául SMS vagy e-mail útján). Készpénzes és helyszíni kártyás fizetés, bármilyen közvetlen fizikai érintkezés a lezárt területen tartózkodóval ilyen esetekben nem lehetséges, sőt a Tesco áruházláncnál a veszélyhelyzet ideje alatt megrendelt csomagokat kizárólag elektronikus bankkártyás fizetéssel lehet teljesíteni. A vásárlás összegével azonban csak a kiszállítás után terhelik meg a bankkártyát. A lánc online áruháza levélben jelezte vásárlóinak, hogy a koronavírus terjedésének magakadályozásában a következő hetekre új rendelkezéseket és limiteket vezettek be. Így például szűkült az internetes bevásárlófelületen elérhető választék: ahhoz, hogy mindenki hozzáférhessen az alapvető termékekhez, egyes kategóriákon belül 12 darabban maximalizálták a megvásárolható mennyiséget vásárlónként. A közeljövőben csúcsra járhatnak a kiszállító autók, ezért előfordulhat, hogy az időpontok a szokásosnál hamarabb betelnek, érdemes ezért időben rögzíteni a vásárlás idejét.

Az OKSZ arra is kitér: a magyar élelmiszer-biztonsági előírások példaértékű módon rendkívül szigorúak. Forgalomba csak biztonságos élelmiszer hozható itthon, az értékesítési körülmények pedig semmilyen módon nem veszélyeztethetik a vásárlók egészségét, biztonságát, az internetes kereskedelemben sem.

Értékkel és mértékkel

Hiába a kereskedők és a bolti dolgozók vagy a védekezésben bármilyen szerepet vállalók erőfeszítései, ha a polgárok a mindennapokban nem tartják be az alapvető megelőzési szabályokat a bevásárlóhelyeken, közösségi helyszíneken, sőt sokan az otthonukban sem. A helyes és gyakori kézmosástól kezdve egészen a kulturált viselkedés szerinti kommunikációig, beleértve a járvánnyal kapcsolatos megnyilvánulást, az embertársaink iránti együttérzést vagy a kifosztott polcok miatti felháborodást az üzletekben. Különösen vészterhes időkben fontos kötelességünk minden helyzetben felelősen eljárni – vélekednek internetezők a koronavírustól lázban égő közösségi fórumokon, ahol sokan elítélik azokat a pánikvásárlókat, akik indokolatlan mennyiségű ételalapanyag felvásárlásával védekeznének a fertőzés ellen, esetenként másokat megfosztva a biztonságos, megszokott beszerzés lehetőségétől. A vásárlók jelentős részét idővel már az apadó készletek látványa hajtotta az üzletekbe az elmúlt időszakban, amitől több előrelátó pánikvásárló újabb körre indult a termékharcban – derül ki a hét végi hozzászólásokból. Biztató, hogy az aggodalmaskodók mellett napról napra többen látják a megújulás esélyét a mostani krízishelyzetben. Például sokaknak válik világossá a virtuális eszmecserék során, hogy a mindenkori mértéktelen fogyasztással és a felelőtlen, anyagias életszemlélettel társuló önző magatartás e téren is hátráltatja a közös érdekeket, és azoknak, akik ebben az áldozatos időszakban tudatosan, fegyelmezett fogyasztói elvek szerint élnek, meghatározó szerepük lehet majd a romeltakarítás utáni értékmentésben.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.