A hazai lakosságnak legalább a fele megengedheti magának, hogy a megélhetésen felül hosszabb-rövidebb időre pihenésre és nyaralásra fordítson a jövedelméből – írja a Világgazdaság a Publicus adatsora nyomán. A közvélemény-kutató intézet saját felmérése alapján azt állította, hogy a magyarok kétharmada nem tervez idén nyaralni.

Fotó: Ádám János
Nehéz ugyanakkor reális képet festeni arról, hogy a hazai társadalom pontosan mekkora hányadának adatik meg a nyaralás lehetősége idén; a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) különbontja az egynapos és többnapos utazásokat a külföldi és a belföldi utaknál is, amelyek motivációk szerint is igencsak eltérőek lehetnek. Ahogy a határon túl, úgy idehaza is jelen van az üzleti célú utazás, a munkába járás vagy egy ismerős meglátogatása, amelyeknek értelemszerűen semmi közük nincsen a nyaraláshoz, tehát ezekből az adatokból nem derül ki, hogy a valóságban hány fő tölti a szabadidejét pihenéssel.
A belföldi utaknál ezért leginkább a szálláshelyek által közölt számokra érdemes hagyatkozni. A vendégéjszakák száma, minél nagyobb időtávlatot vizsgálunk, annál inkább növekedést mutat, azonban ez jórészt arra utalhat, hogy a tehetősebbek akár évente többször is eljutottak pihenni.
Egy trend viszont egyértelmű,
- míg 2013-ban a pihenés, üdülés és szórakozás motivációjú utazást 5,4 millió esetben regisztrált a KSH,
- 2024-ben már 6,9 milliót.
A külföldi turizmus számait még nehezebb mérni, ami leginkább a helyi idegenforgalmi hatóságok adataiból ismerhető meg, ezeket pedig pár ország kivételével szinte alig közlik. Marad támpontként a többnapos utazások száma (hasonlóan a vendégéjszakákhoz), ezekből
ez tavaly 8,9 millió volt, ugyanez 2010-ben még 5,3 millió.
Ugyanakkor többet árul el az az adat, ami a magyarok külföldi költéseit mutatja be. Ezek alapján 2010-ben még 453 milliárdot költöttek honfitársaink külföldi utazásaik során, 2024-ben már 1357 milliárd forintot, ami háromszoros növekedést jelent szűk másfél évtized leforgása alatt. Persze az inflációs hatást is számításba kell venni, de reálértéken így is jelentős növekedés történt.
Érdekes és beszédes adat még a Horvátországban nyaraló magyarok száma, a teljes cikk itt olvasható.