Jóval kevesebb építőanyag fogyott az idén

Kifutott a kedvezményes áfájú lakások építése, a járvány is visszafogta a szektort.

Forrás: MTI2020. 08. 26. 9:35
null
Az égetett tégla termékek forgalma hasonló, mint tavaly volt Fotó: Havran Zoltán
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akár 5–15 százalékkal is csökkenhetett a magasépítéshez, különösen a lakóingatlanok építéséhez felhasznált építőanyagok és építési termékek értékesítési volumene a második negyedévben és júliusban 2019 azonos időszakához képest – közölte a Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség (MÉASZ).

A szövetség szerint ez összefügg a koronavírus-járvány okozta általános megtorpanással, emellett az építőanyagok forgalma viszonylag pontosan leképezte a kifutó, kedvezményes újlakásáfával befejeződő építkezések anyagigényeit.

I
Fotó: Magyar Nemzet/Kurucz Árpád

 

Az égetett kerámiatégla felhasználása az első negyedévben még tíz-húsz százalékot esett, ám a második negyedévben és júliusban már nem regisztráltak további visszaesést, egyes gyártóknál egy számjegyű csökkenést tapasztaltak.

A készletek jelentős felhalmozódása miatt az árak stagnáltak, illetve csökkentek.

A építőkémia-termékek (ragasztóanyagok, tömítőanyagok, homlokzati hőszigetelő rendszerek ragasztói) iránti kereslet a második negyedév elején az első negyedév fokozott felhalmozását követően jelentősen, akár 20-25 százalékkal is visszaesett, azonban a második negyedév közepétől, a számos befejeződő újlakásprojekt és kisebb ipari projektek eredményeként vissza tudott erősödni, így az egyes termékcsoportok volumene a második negyedévben és júliusban jellemzően öt-tíz százalékkal maradt el 2019 azonos időszakától.

A MÉASZ reméli, hogy az őszi gazdaságvédelmi intézkedések során olyan beruházásokat támogató, ösztönző kormányzati döntések születnek, amelyek segítik az építőipar egyre növekvő hozzájárulásának megtartását, növelését a bruttó hazai termékhez, különösképp az új lakások építésének és a meglévő lakóingatlanok energetikai korszerűsítésének támogatásán keresztül. Jelezték:

ezekre megfelelő és a gazdaságot hatékonyan fehérítő megoldás lenne a 27 százalék és az 5 százalék közötti áfakülönbség visszatérítése – a családi otthonteremtési kedvezmény (csok) magánerős beruházás mintájára – számlakötelezettség mellett, olyan módon, hogy a kedvezmény közvetlenül a tulajdonosokhoz kerüljön.

Ez országos viszonylatban illeszkedne a meglévő csokos intézkedésekhez, és jól egészítené ki a rozsdaövezetekre már bejelentett, ötszázalékos újlakás- és lakásbérleti áfára vonatkozó döntéseket is a MÉASZ szerint.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.