Tokió és szövetségesei szorosan együttműködnek Phenjan sorozatos fenyegetései miatt, felkészültek egy esetleges észak-koreai rakétakilövésre – közölte kedden Abe Sinzó japán kormányfő az NHK televízió jelentése szerint. A miniszterelnök leszögezte, hogy a japán kormány minden tőle telhetőt megtett állampolgárai védelme érdekében, miután kedden a hadsereg légvédelmi rakétákat telepített Tokió belvárosába és a déli Okinava szigetére, valamint rakétaelhárító rendszerrel felszerelt rombolókat vezényelt a Japán-tengerre.
„Miközben Észak-Korea provokatív kijelentéseket tesz, Japán más államokkal együttműködve megteszi, amit tud. Jelenleg a legfontosabb dolog az ENSZ Biztonsági Tanácsa szankcióinak betartatása” – közölte Abe. A kormányfő azt is elmondta, hogy kedden japán és amerikai védelmi tisztviselők egyeztetnek Washingtonban az észak-koreai provokációkkal kapcsolatban, megosztják egymással hírszerzési ismereteiket a helyzetről.
Phenjan dél-koreai értesülések szerint szerdán újabb rakétakísérletet hajthat végre, miután a múlt hét végén két, közepes hatótávolságú Musudan rakétát szállított keleti partvidékére, és azokat állítólag mobil kilövőállásokra helyezték fel. Ezzel párhuzamosan a kommunista állam kedden ismét atomháborúval fenyegette meg Dél-Koreát, és evakuációra szólította fel az ott élő külföldieket.
Japán kormányzati források szerint Phenjan folyamatos háborús fenyegetéseivel az Egyesült Államokat próbálja tárgyalóasztalhoz csalogatni, de – mint fogalmaztak – ez a taktika könnyen visszaüthet. Kormánytisztviselők azt is közölték a japán sajtóval: nincs nagy valószínűsége annak, hogy egy Észak-Koreából induló támadás veszélyeztetné a szigetországot, de a japán hadsereg minden esetleges válsághelyzetre felkészül Phenjan háborús retorikája miatt.
– Orosz rulett: az USA bajszát húzogatja Észak-Korea
– „Öngyilkosság lenne a fegyveres konfliktus kirobbantása”
– Észak-Korea olyan szintre lépett, amire még nem volt példa
– Arccal Ázsia felé
– Őrült hazárdjátékba kezdett Észak-Korea
Phenjan egy alkalommal, 1998-ban már átlőtt egy rakétát Japán felett, bár elemzők szerint azt nem provokációnak szánta, csupán félresikerült fegyverkísérletről volt szó.
Magyarország lélektani hadviselésnek tekinti az észak-koreai provokációsorozatot, amelynek célja a nyugtalanság, feszültség keltése, erre pedig a legjobb válasz a higgadtság, a nyugalom megőrzése – mondta Martonyi János külügyminiszter keddi, budapesti sajtótájékoztatóján. A tárcavezető kiemelte: közvetlen háborús veszély nincs a Koreai-félszigeten, bár „egyedi provokáció teljes biztonsággal nem zárható ki”. Egyfajta pszichológiai műveletről van szó, amelynek vélhetően belpolitikai okai vannak – fogalmazott.
Nem szabad engedni a provokációnak, „ami persze nem zárja ki az egyértelmű, határozott, világos szavak használatát”. Ez meg is történt a nemzetközi közösség, az EU és Magyarország részéről is – mondta. Felidézte: az észak-koreai kormány a diplomáciai képviseletekkel közölte, hogy nem tudja biztosítani a bécsi egyezményben foglalt garanciákat a számukra, de egyetlen külképviselet dolgozói sem hagyták el Phenjant, ami – mondta – ugyancsak arra utal, hogy közvetlen háborús veszély nincs.
A külügyminiszter azt mondta, semmiféle utazási korlátozást nem javasolnak Dél-Korea esetében, mert fontos, hogy az országot a provokációkeltés miatt semmilyen kár ne érje, és a gazdasági, kereskedelmi, kulturális és turisztikai kapcsolatok továbbra is fejlődjenek, márpedig minden korlátozás ezt gátolná.
Észak-Korea esetében viszont nem javasolják az utazást, magyar diplomáciai képviselet már régóta nem működik az országban – mutatott rá. Hozzátette: eddig is mindenki a saját kockázatára utazott az országba, bár ezt továbbra sem javasolja a tárca.
A sajtótájékoztató elején Martonyi János és Nam Kvan Pjo, Dél-Korea budapesti nagykövete megállapodást írt alá, amely lehetővé teszi, hogy a tanulmányi vagy üdülési céllal Magyarországról Dél-Koreába vagy Dél-Koreából Magyarországra utazó, 18 és 30 év közötti fiatalok munkát vállaljanak a fogadó országban.