Gyorsabban lövik, mint gyártják a rakétákat

Gyorsítaná egyes fegyverrendszerek gyártását az Egyesült Államok, mivel az Ukrajnának támogatásként átadott eszközök gyengíthetik az ország védelmi képességeit – írja hivatalos forrásokra hivatkozva a CNN. A Pentagon elsősorban a Javelin hordozható páncéltörő rakétából, valamint Stinger hordozható légvédelmi rakétából szeretné helyreállítani saját tartalékait.

2022. 03. 30. 6:05
Ukraine Russia Military Operation
Ukraine Russia Military Operation Fotó: Sputnik via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orosz–ukrán háború kitörése óta a NATO – bár többször is hangsúlyozta, hogy nem kíván közvetlen részesévé válni a konfliktusnak – fegyverszállítmányokkal támogatja Ukrajnát. Közülük is kiemelkedik az Egyesült Államok, amely Joe Biden adminisztrációja alatt már kétmilliárd dollár értékű katonai segélyről döntött, közülük legutóbb egy nyolcszázmillió dolláros csomag keretében nyolcszáz Stinger és kétezer Javelin leszállításáról. Ezek jelentősége kiemelkedő, egyrészt a fegyverek relatív ereje és sokoldalú alkalmazhatósága, másrészt egyszerű kezelhetősége miatt. Az eddigi tapasztalatok alapján a Javelin páncéltörő rakéták kitűnően vizsgáztak az orosz tankok ellen. Hatékonyságuk abban rejlik, hogy felülről, a lövegtorony irányából csapnak le, ahol a legvékonyabb a páncélzat. Másik nagy előnyük, hogy úgynevezett fire and forget („lőjj és felejtsd el”) rendszerrel működnek, azaz a kilövés után a rakéta magától megkeresi a célt, miközben a lövész helyet változtathat, vagy felkészülhet az újabb tüzelésre. És nem utolsósorban az automatizált fegyverrendszer kezelésének elsajátítása nagyon egyszerű.

A problémát inkább az jelenti, hogy a Javelin nagyon drága.

Az indítóberendezés nagyjából 150-200 ezer dollár (50-65 millió forint), egyetlen rakéta pedig 60-70 ezer dollár (20-25 millió forint); nem véletlen, hogy általában az amerikai katonákat sem éles fegyverekkel képezik ki. Arról nincsenek hivatalos információk, hogy az ukránok eddig pontosan hány rakétát kaptak – a Forbes szerint legalább 17 ezret –, és abból hányat használtak már el. A készletek viszont végesek, és a fegyverből évente csak hatezer darabot tud legyártani a Lockheed Martin vállalat, ezért keresik a lehetőségeket a kapacitás bővítésére.

A Stinger légvédelmi rendszer kezelése szintén könnyen elsajátítható. Ezzel azonban nem várt kihívások merültek fel: a Stinger gyártásával ugyanis évekkel ezelőtt leálltak az Egyesült Államokban, a Forbes cikke szerint a 2030-as évekre szerették volna lecserélni egy utóddal. Azonban az ukrajnai háború ezeket a folyamatokat is átalakíthatja. Egyrészt szükség lehet a gyorsabb cserére, másrészt a Stinger gyártását az ukrán igények miatt szükségessé vált pótláshoz, valamint a rendelések teljesítéséhez újra is kell indítani. Egy rakéta legyártása 18–24 hónapba telik, és a CNN értesülései szerint a Pentagon jelenleg a folyamat gyorsításán és fejlesztésén dolgozik.

Borítókép: Illusztráció, az amerikai gyártmányú Javelin rakétákkal pózoló orosz katonák. (Fotó: AFP/Szputnyik/Orosz védelmi minisztérium)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.