Zelenszkij nekiment a németeknek is, akik nemet mondanak az orosz energiahordozók bojkottjára

Drasztikus gazdasági következményei lennének Németországban az orosz energia azonnali bojkottjának, ezért Olaf Scholz nemet mond Volodimir Zelenszkij ukrán elnök követeléseire – mondta német sajtóbeszámolók alapján a Mathias Corvinus Collegium Magyar–Német Intézetének igazgatója. Bauer Bence szerint a német koalíció a nagy ambíciók után áttért a reálpolitikára, és egyfajta német rezsicsökkentésbe kezdett – olvasható az Infostart cikkében.

Forrás: Infostart2022. 03. 29. 21:39
ZELENSZKIJ, Volodimir; PUTYIN, Vlagyimir
Berlin, 2022. március 17. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (a kivetítõn) videókapcsolaton keresztül mond beszédet a német szövetségi parlament (Bundestag) ülésén Berlinben 2022. március 17-én. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai mûvelet végrehajtását Ukrajnában. MTI/AP/Markus Schreiber Fotó: Markus Schreiber
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németországban júniustól újabb támogatási csomagot kapnak az adófizetők az energia drágulása miatt. 

Németország, bár csökkenti orosz energiaimportját, Magyarországhoz hasonlóan nemet mond az orosz energiahordozók bojkottjára. 

A szociáldemokrata kancellár szerint ugyanis az komoly gazdasági válságot okozna.

A német szövetségi kormány március 24-én átfogó intézkedéseket hozott egy 17 milliárd eurós csomagról, gyakorlatilag egy német rezsicsökkentésről van szó

 – magyarázta Bauer Bence, a Mathias Corvinus Collegium Magyar–Német Intézetének igazgatója. A júniusban életbe lépő szabályok szerint az energiaár kompenzálására minden kereső bruttó háromszáz eurót adójóváírás formájában megkap, továbbá az adómentes családi pótlékot megnövelik száz euróval. Egy kétgyerekes családnál így nyolcszáz euró jelenik meg.

Egyesek szerint ez még mindig nagyon kevés, mert durván ebben az évben egy négyfős családnál kétezer eurós éves pluszkiadással kell számolni a magas energiaárak miatt

 – mondta Bauer Bence.

Tavaly február óta egy év alatt húsz százalékkal emelkedtek az energiaárak, és a szakértő szerint a német háztartások most kezdik igazán realizálni, hogy milyen kiadásaik vannak. Németországban átalányt fizetnek, és évente egyszer van elszámolás, akkor egy összegben kell kifizetni a különbséget az átalány és a tényleges fogyasztás között. Sokan nem kapták még meg ezt az elszámolást,

még nem realizálták, hogy milyen magas pluszköltségek jönnek ki

– tette hozzá.

Olaf Scholz kancellár az ARD közszolgálati tévének a hétvégén azt mondta, hogy elutasítja az orosz energiára vonatkozó bojkottot, mert rengeteg munkahely szűnne meg vele, és egész iparágaknak kellene felfüggeszteniük a tevékenységüket.

– Nagyon hasonló helyzetben vagyunk Magyarországon, mint a németek. Németország gázellátásának mintegy 55 százaléka Oroszországból származik, és ez nagy függőséget jelent. Ha most egyik percről a másikra nullára vinnénk le, akkor óriási kihívásokkal küzdene a német gazdaság. Nyilvánvaló, hogy nem lehet azonnal megoldani, és Olaf Scholz szerintem okos és kiegyensúlyozott politikát folytat, ő ezt pontosan látja. Vannak mindig a politikai lózungok és vannak a konkrét megoldások a reálpolitikában, és most Németország e tekintetben reálpolitikát folytat. Az az érdekesség, hogy ezt az a „közlekedési lámpa koalíció” teszi meg, amely

nagyon ambicionált célkitűzésekkel indult el, de látszik, hogy a realitás egészen más tempót diktál

– mondta Bauer Bence.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök március 17-én a Bundestag plenáris ülésén mégis azt sürgette, hogy vezessenek be bojkottot, és azt kritizálta, hogy Németországnak fontosabb a gazdaság, mint az ukrajnai emberéletek. Zelenszkij arra is kitért, hogy az Északi Áramlat 2 megépítése cementet jelentett egy új fal megépítésére, és ugyanúgy falnak nevezte a NATO-csatlakozás és az EU-csatlakozás elutasítását is.

– Nagyon súlyos verbális támadásokat intézett a német politikai irányába, és nyilvánvalóan Németországban együtt éreznek Ukrajnával, és a területi integritás mellett ki kell állni, de a németektől nem lehet elvárni, hogy a saját gazdaságukat tönkretegyék egyik percről a másikra – vélekedett az igazgató. Szerint el kell nézni a hangnemet, mert az ukrán elnök háborús helyzetben van, az életéért és a nemzetért küzd, az egész közvélemény támogatja őt, de valamilyen módon kiegyensúlyozottan kell ezt tenni, és a háborús retorikába nem szabad beleesni.

Morális nyomást gyakorol, hogy felelőssé tegye a német energiaimportot a háború folytatásáért, de ez egy régi narratíva, Magyarországon is tapasztaljuk, de sokkal fontosabb, hogy kiegyensúlyozott, okos és pragmatikus döntések szülessenek

 – mondta Bauer Bence.

Borítókép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (a kivetítőn) videókapcsolaton keresztül mond beszédet a német szövetségi parlament (Bundestag) ülésén Berlinben 2022. március 17-én (Fotó: MTI/AP/Markus Schreiber)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.