Az elmúlt 1200 év legsúlyosabb aszálya sújtja Észak-Amerika délnyugati részét – jelent meg a Nature Climate Change folyóiratban idén februárban. Az utóbbi 22 év a valaha feljegyzett legaszályosabb időszak a térségben és valószínűleg idén is folytatódik. Park Williams klímakutató, a tanulmány vezető szerzője szerint az eredmények valóban aggasztók, mert azt mutatják, hogy a jelenlegi aszály lényegesen súlyosabb az éghajlatváltozás miatt. Az aszály velejárója az egyre súlyosabb vízhiány.
Ideig-óráig eredményeket lehet elérni a vízfogyasztás korlátozásával, de ha kiapadnak a víztározók, a természetes tavak, akkor nincs sok választás.
Valahogyan, valahonnan vizet kell szerezni. A kontinensek belsejében erre nincs sok esély, de a tengerpartokon ott a tömérdek tengervíz, amiből már évezredek óta nyernek édesvizet, bár sokáig, nem ipari léptékben történt ez a folyamat.

A tengervízzel az a baj, hogy sós. Ha valamilyen módon eltávolítják a sótartalmát, iható édesvizet kapunk. Már Arisztotelész is tudta, ha tengervizet párologtat el, akkor a vízpára sómentes lesz, és lecsapódás után is megmarad édesvíznek. Párologtatás mellett membránok segítségével is előállítható édesvíz. A világon napjainkban körülbelül 15 ezer sótalanító üzem működik – a legnagyobbak az Egyesült Arab Emírségekben, Szaúd-Arábiában és Izraelben. Szaúd-arábiai Shoaiba komplexum naponta több mint 880 millió, az Al Jubail 800 millió liter édesvizet termel. Az izraeli Soreq üzem napi 540 millió liter, az algériai Magtaa pedig 500 millió liter édesvíz előállítására képes.
Tizenötezer telep működik a világon
Izraelben a tengervíz-sótalanítása, már az 1960-as évek közepén megkezdődött. Akkoriban az egyik tesztüzem 14 dollárért állított elő egy köbméter ivóvizet. Ma ugyanez a mennyiség ötven centbe kerül. A tengervizet szűrőkön vezetik át, amelynek lyukai 0,5 nanométeresek. A sótalanító folyamat kiszűri a különböző anyagokat és a sót is, a végeredmény pedig tiszta, iható víz. A szűrés annyira hatékonyan működik – írta meg korábban az Origo.hu –, hogy a vízbe később ásványokat kell visszapótolni.